Aktualitātes 2017./2018.m.g.

Šajā sadaļā publicējam aktivitātes, kas ir norisinājušās ESF projektā Nr. 8.3.5.0/16/I/001  “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.


Profesijas debesīs

16.februārī 5.a un 5.d klašu skolēni kopā ar klases audzinātājām Lindu Leršu un Montu Kučeri, karjeras izglītības ietvaros devās uz lidostu “Rīga”. Ekskursijas laikā skolēni aizrautīgi klausījās gida stāstījumu, gāja cauri drošības kontrolei, ievērojot visus drošības nosacījumus, izbaudīja braucienu autobusā pa lidostas teritoriju. Braucot autobusā, no gida stāstījuma uzzinājām, ka lidostā ir arī putnu vērotājs, kurš novērš to tuvošanos lidmašīnām, jo tas var būt liels drauds. Ekskursijas vadītājs stāstīja, kas jādara, lai varētu strādāt lidostā, kur iespējams mācīties par pilotu un stjuarti, kāds ir iespējamais atalgojums. Lielākajai daļai skolēnu tā bija pirmā iepazīšanās ar lidostas darbu, un varbūt nākotnē tieši šīs ekskursijas iespaidā kāds audzēknis kļūs par nākamo pilotu vai stjuarti.


“Es – meistars”

Projekta nedēļā 3.d un 4.c klasei bija iespēja darboties karjeras izglītības jomā.

13.februārī devāmies uz radošajām darbnīcām ‘’7 balles’’ Jaunpils pagastā.

Iepazināmies ar galdnieka, daiļkrādotāja, kokgriezēja , rotaļlietu meistara profesijām.

Iepazinām, kas ir automodelisms- no koka detaļām veidojām automodelīšus, tos nokrāsojām, varējam tos ņemt sev līdz!

Skolēni darbojās ar āmuru, naglām, urbi. Varējām radoši izpausties!

Katrs izgatavoja savu sapņu auto.

Audzinātājas : M. Lāce, Maļinovska


„Es – fitnesa un personīgās izaugsmes treneris”

2.februārī notika karjeras izglītības pasākums 7.b klasei „Es – fitnesa un personīgās izaugsmes treneris”, kuru vadīja studijas „K&K” izveidotāji Krista un  Kristaps Šeļegovski. Nodarbības sākumā viņi iepazīstināja ar savu darbu, nepieciešamo izglītību, mērķiem, izaicinājumiem, kā tos īsteno.  Iepazīstinot ar savu profesiju, diskutēja par fitnesa vidē nepieciešamajām prasmēm, izglītību, dalījās pieredzē par uzņēmējdarbības izaicinājumiem. Izrādās, ka viņi sākuši strādāt vēl mācīdamies skolā. Krista uzsvēra, cik svarīgi ir darīt to, kas tev patīk, interesē. Pēc tam sadalīja klasi 2 grupās aktivitātēm. Krista Šeļegovska strādāja pie personīgo spēju attīstīšanas, kā atslābināt ķermeni un prātu, ko tas dod.  Kristaps Šeļegovskis sporta zālē vadīja praktisku nodarbību – parādīja, kā strādā treneris, iepazīstināja ar capoeira – brazīļu cīņas mākslu, mācīja un demonstrēja dažādus paņēmienus. Pēc tam grupas mainījās vietām. Noslēguma aplī guva atgriezenisko saikni par nodarbībā iegūto. Skolēniem šīs nodarbības ļoti patika, jo 4,5 stundas pagāja nemanot.  Krista uzsvēra, cik svarīgi ir izmantot skolas piedāvātās iespējas apmeklēt ārpusstundu nodarbības, piedalīties Ēnu dienās, ko tas dod.  Pēc šīs nodarbības „ēnas” 14. februārī „Ēnu dienā” būs ari Kristai un Kristapam no 7.b klases.


Radošā diena 1.,2.klašu skolēniem „Kino profesiju karuselis”

29.janvārī notika karjeras izglītības pasākums  – radošā diena 1.,2.klašu skolēniem „Kino profesiju karuselis”. To nodrošināja filmu studija „Animācijas Brigāde”. Filmu režisors Māris Brinkmanis iepazīstināja ar savu – filmu režisora darbu. Pēc animācijas filmas „Kraukšķītis” noskatīšanās Māris pastāstīja, kā top filma, kādi ir tās pirmsākumi. Skolēni uzzināja, ka katras filmas pamatā ir ideja, kuru rada autors, ko dara mākslinieks, režisors, kā top lelles. Izrādās, ka leļļu veidošanā strādā arī skulptori. Skolēniem demonstrēja arī filmu „Zaķu lielā diena”, pēc tam izstāstīja, kā notiek filmas veidošanas process – fotografēšana, montēšana, ieskaņošana (to dara aktieri), ka mūziku speciāli filmai rada komponists. Nodarbības beigās visi vēlējās noskatīties animācijas filmu „Avārijas brigāde” .Režisors atbildēja arī uz  skolēnu  jautājumiem.


„Izziņas, radošo tehnoloģiju, kompetenču un karjeras diena”

24.janvārī notika pasākums „Izziņas, radošo tehnoloģiju, kompetenču un karjeras diena” 3.,4.klašu izglītojamajiem, kuru nodrošināja SIA „Mazā Brīnumzeme”. Katrai klasei bija 2 nodarbības.
1.nodarbība – teorētiskā daļa, kur ar skolēniem strādāja Kristaps Sprūdžs. Viņš sniedza informāciju par to, kas ir ģimenes uzņēmums, mazais bizness, uzņēmējdarbība, kas ir darba devējs, kā var kļūt par darba devēju pats sev. Ar interesi visi noskatījās video „Miniatur Wunderland”, pēc tam diskutēja par modelisu – vai tas ir hobijs vai profesija? Skolēni iepazina automodelismu, kuģu modelismu, lidmašīnu modelismu, dzelzceļa modelismu, uzzināja, kas ir mehatronika, ar to saistītās profesijas. Pievērsās arī arhitektūrai, uzzināja, ko dara arhitekts, dizainers.
2.nodarbība – praktiska darbošanās Kristīnas Sprūdžas vadībā. Noskaidroja, kas ir 3D makets. Strādājot individuāli vai pārī, gatavoja savu maketu „Mana nākotnes dzīves vieta”.
Nodarbībās uzzināja, kā sasaistās ikdienā mākslu un tehnoloģiju joma, ko mācīties šodien, lai nākotnē strādātu profesijās, kas šodien vēl nav pazīstamas. Roboti šodien un nākotnē – praktiski piemēri.

 


Nodarbība – „Jaunietis darba tirgū”

18. janvārī Latvijas lielākā izglītības un karjeras portāla Prakse.lv pārstāvis Kristaps Bērziņš vadīja nodarbības 10., 11.a un 11.b klašu izglītojamajiem. Nodarbības tēma – „Jaunietis darba tirgū”, mērķis – palīdzēt jauniešiem karjeras izvēlē. Nodarbības laikā lektors iepazīstināja ar Prakse.lv karjeras platformu, tās piedāvājumu, sniedza informāciju par atvērto durvju dienām uzņēmumos, kāpēc būtu vērts piedalīties. Diskutēja par profesijas un mācību iestādes izvēli , darba devēju studiju TOPu, par darba devēju viedokļiem attiecībā uz jauniešiem.


Karjera sākas jau šodien – Zaļā uzņēmējdarbība

Projektā “Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”, 7.a un 8.a klašu izglītojamiem 30. novembrī notika karjeras attīstības atbalsta pasākums “Karjera sākas jau šodien – Zaļā uzņēmējdarbība”.
Pasākuma mērķis bija sniegt izglītojamiem informāciju par zaļo uzņēmējdarbību Latvijā, tās attīstības tendencēm, iepazīstināt ar konkrētiem zaļās uzņēmējdarbības piemēriem un, konsultantu vadībā, izmantojot radošo domāšanu un piemērus, apzināt savas iespējas praktiski izstrādājot konkurētspējīgas zaļās uzņēmējdarbības biznesa idejas.
Pasākumu ar uzrunu atklāja Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga.
Kā pirmais uzstājās portāla prakse.lv klientu vadītājs Kristaps Bērziņš stāstot, kā īsā laikā iepazīt dažādas profesijas, izmantojot portāla iespējas.
Ar savu prezentāciju “Zaļā uzņēmējdarbība: Latvijas pieredze” klātesošos uzrunāja arī uzņēmējdarbības vides pētnieks, grāmatu “Kā gūt panākumus Latvijā ” un “Panākumi dzīvē un biznesā” autors Kārlis Ozols.
Par savu pieredzi zaļajā uzņēmējdarbībā stāstīja SIA “HS Products” īpašniece Zanda Briķe. Uzrunājot jauniešus, Zanda Briķe uzsvēra zaļās uzņēmējdarbības priekšrocības un izstāstīja, kā uzsāka savu biznesu.
Harmonija ir nepieciešama ne tikai dabā, bet arī katra cilvēka dzīvē – ar savu pieredzi ekoloģiskās domāšanas veicināšanā uzņēmējdarbībā un harmonijas radīšanā dzīvē kopumā, dalījās Laura Vanaga – Mickeviča, jogas studijas “Savitriji” īpašniece un vadītāja.
Pasākuma otrajā daļā izglītojamie paši radīja biznesa idejas, kuras vērtēja eksperti, izsakot savs priekšlikumus ideju uzlabošanai un biznesa attīstīšanai.
Tika apbalvotas 4 labākās zaļā biznesa idejas:
* 8.a klases komanda “Ecost” ar ideju par eco kafejnīcu, kurā tiktu pārdota ekoloģiskā produkcija;
* 8.a klases komanda “Love Eco” – mobilā aplikācija atkritumu šķirošanā;
* 7. a klases kamanda “Eko Juice” – svaigo sulu pārdošana;
* 8. a klases komanda “Zvērkalns” – ideja par komposta kaudzes izveidi.
Pasākuma organizatori: pedagogi Inese Gavare, Diāna Pekša, Kristaps Noviks un pedagogs – karjeras konsultants Anita Kalniņa.

 


Ekskursija uz Latvijas dzelzceļa lokomotīvju remonta centru

Karjeras izglītības ietvaros, pedagogs Kristers Vitjažkovs un 6.b klases izglītojamie 30. novembrī apmeklēja Latvijas dzelzceļa ritošā sastāva servisa lokomotīvju remonta centru Rīgā, Krustpils ielā 24.
Ekskursijā izglītojamie tika iepazīstināti ar lokomotīvju uzbūvi un to tapšanas gaitu, uzzināja, kādi ir servisa ikdienas darba apstākļi, iepazinās ar tādām darbības jomām kā inženierija, mehatronika, metālapstrāde, projektēšana. Katram tika dota arī unikāla iespēja iejusties  Latvijā ražotas lokomotīves vadītāja ādā.
Liels paldies SIA “LDZ ritošā sastāva serviss” valdes priekšsēdētājam Edgaram Abramam par uzaicinājumu un lieliski noorganizēto ekskursiju.


Pasākums “Karjera” 

22 un 23. novembrī notika nodarbības „Karjera” 7.b, 8.b, 8.ma, 9.a un 9.ma klašu izglītojamajiem, kuru laikā tika pievērsta uzmanība, cik svarīgi ir apzināti izvēlēties savu darbības virzienu vai profesiju,  aizdomāties par savām „stiprajām pusēm” un dzīves prioritātēm.  Piedaloties spēlē, skolēni paši  meklēja atbildes uz jautājumiem:

* Kas man ir svarīgi un ko īsti es  gribu darīt?

* Ko es varu darīt, kādas ir manas stiprās puses?

* Kā uzzināt vairāk par savu potenciālo profesiju?

Praktiski darbojoties, skolēni pilnveidoja prasmes pielietot kritisko domāšanu un uzņemties atbildību savas nākotnes darbības virziena  vai profesijas izvēlē, veikt pašanalīzi , nosakot savu personības tipu,   saistot to  ar potenciālo  nākotnes profesiju.   Spēles „Profesijas izvēle un pielaikošana”  laikā skolēni iztēlojās, kāda būs viņu darba vieta un darba diena , kā viņi jutīsies, kā gūs darba pieredzi.

Nodarbības  nodrošināja biedrības „Dzīves kvalitātes studija „FunA” treneres Laura un Inese.


 

Comments are closed