BABĪTES VIDUSSKOLAS IZGLĪTOJAMIE ITĀLIJĀ PAPILDINA ZINĀŠANAS PAR APRITES EKONOMIKU
No 22. līdz 27. novembrim Itālijas pilsētā Čezēnā notika Erasmus + projekta “Learning in circles” otrā mobilitāte. Par Aprites ekonomiku savas zināšanas papildināja Babītes vidusskolas izglītojamās: Emīlija Dvoranovska, Anna Rumba, Vanesa Krasta, Evelīna Kalniņa un Helēna Jānīte, kopā ar skolas direktori Ilzi Rozenbergu un direktores vietnieci Rutu Virbuli. Arī šoreiz visu dalībvalstu izglītojamie dzīvoja viesģimenēs, kur nepastarpināti varēja iepazīt itāļu viesmīlību un dzīvesveidu.
Šīs mobilitātes uzsvars bija uz zinātnes lomu bezatkritumu ekonomikas realizēšanā. Jau pirmajā dienā notika tikšanās ar vairākiem Jūras Bioloģijas Institūta zinātniekiem, kuri stāstīja par Adrijas jūras izpēti, kā arī par plastmasas piesārņojuma ietekmi uz kopējo ekoloģisko situāciju, savukārt pēcpusdienā klausījāmies izsmeļošu lekciju par kokmateriālu otrreizējo pārstrādi. Dienā, kad katras skolas delegācija prezentēja savu skatījumu par pilsonisko atbildību bezatkritumu ekonomikas atbalstīšanā, tikāmies arī ar Itālijas lielākā atkritumu pārstrādes koncerna Hera pārstāvjiem, kuri virtuālā ekskursijā iepazīstināja ar visiem soļiem, kā tiek pārstrādāti sašķirotie atkritumi, un informēja par dažādiem aprites ekonomikas projektiem.
Neizpalika arī kultūras iepazīšana. Boloņas apmeklējumā centrālais notikums bija senākās Universitātes anatomikuma telpas un bibliotēkas lekciju zāles Stabat Mater apmeklējums, kas ir vēsturiski Renesanses laika liecinieki. Arī Čezēna, pilsēta, kurā dzīvojām, lepojas ar grāmatu krātuvi, kas ir Eiropā pirmā publiskā bibliotēka, celta 1524. gadā. Tajā apskatāma 500 gadus vecā lasītavas telpa, kuru sargā masīvas kastaņkokā grebtas durvis un divas milzīgas, vienlaicīgi slēdzamas atslēgas. Tumšajā telpā – to apgaismo tikai dienas gaisma, kas iespraucas par 44 venēciešu stila logiem, glabājas vairāk nekā 340 seni manuskripti, savukārt izstāžu zāli apjož neskaitāmi grāmatu plaukti ar 16. gadsimta sējumiem, bet zem stikla vitrīnām aplūkojami krāsaini viduslaiku baznīcas koraļu manuskripti.
Notikumiem bagātās nedēļas noslēgumā tikāmies ar Čezēnas pilsētas mēru Enzo Lattuca, kurš uzklausīja projektā līdz šim paveikto un pastāstīja par savu ieguldījumu ekoloģiskā dzīvesveida atbalstīšanā. Pirms atvadu picu ēšanas apmeklējām Ekoloģijas muzeju, kas deva pēdējo apstiprinājumu tam, ka cilvēki ir atbildīgi par to, kas šobrīd notiek vidē un pat ar savām mazajām ikdienas izvēlēm mēs varam mainīt situāciju uz labo vai katastrofisko pusi.
Babītes vidusskolas izglītojamie labprāt dalījās savos iespaidos:
Evelīna Kalniņa, 11.b: “Erasmus+ Itālijas braucienā esmu ieguvusi ļoti daudz zināšanas gan kultūrā, gan ārpus tās. Viesģimene pasniedza neaizmirstamas bufetes ar itāļu nacionāliem ēdieniem, desertiem un uzkodām, kā arī parādīja nacionālās itāļu dejas un valsti prezentēja no sava skata punkta. Šis projekts man devis jaunas zināšanas kultūrā, tradīcijās, ekoloģiskajā pēdā un sociālajā dzīvē. Neaizmirstams projekts un pieredze!”
Helēna Jānīte, 10.b: “Dodoties šajā braucienā nezināju, ko sagaidīt. Tagad pēc brauciena vienīgā vēlēšanās ir doties atpakaļ un piedzīvot visu vēlreiz no jauna. Guvu iespēju iemācīties daudz ko jaunu par aprites ekonomiku un vides problēmām, kas man tagad devis pilnīgi citu skatu uz dzīvi un savu ikdienas rutīnu. Esmu pateicīga par to cik daudz jaunu draugu un atmiņas ieguvu, kā arī esmu pateicīga skolotājām, kas šo braucienu padarīja iespējamu. Šī nedēļa Itālijā paliks manās atmiņās mūžīgi.”
Anna Rumba, 12.a: “Aizvadītajā laikā Itālijā iepazināmies ar viņu dzīvesveidu un paradumiem saistībā ar atkritumu šķirošanu un pārstrādi. Viesģimenē iepazinos ar superīgiem cilvēkiem un baudīju laipnu uzņemšanu. Kopā apskatījām pilsētu. Šī bija interesanta pieredze un noteikti brauktu vēlreiz.”
Vanesa Krasta, 11.b: “Es Erasmus + braucienā, galvenokārt, uzzināju ko jaunu un īpašu par itāļu kultūru. To es nevarētu uzzināt, ja nedzīvotu viesģimenē un nebūtu tik tuva kontakta ar pašiem itāļiem. Visvairāk mani pārsteidza ēdināšana – tai ir savas tradīcijas un ēdamais vienmēr ir daudz. Patika itāļu arhitektūra un pilsētu dažādība.
Bija jauki redzēt ģimenes ikdienu, dzirdēt valodu un īpatnības ikdienas rutīnā. Bija arī interesanti un izglītojoši klausīties citu valstu prezentācijas, kā arī piedāvātās lekcijas un prezentācijas no itāļu kompānijām un organizācijām. Esmu pateicīga par šādu iespēju un noteikti saku lielu paldies viesģimenei un skolai par iespēju piedalīties projektā.”
Emīlija Dvoranovska, 12.a: “Visspilgtākais, kas man palika atmiņa no Erasmus+ projekta Itālijā, bija cilvēki. Tik tiešām visi ir ļoti atvērti un aktīvi, vienmēr atsaucīgi un palīdzēja mums orientēties jaunajā pilsētā. Viesģimenes siltā atmosfēra ļāva ātri iejusties kultūrā. Šis projekts ir devis man jaunas atmiņas, draugus un padziļinātas zināšanas ekoloģiskajā dzīvesveidā.”