Svētdiena, 2024. gada 14 . jūlijs

Vārds diena: Anvars, Oskars, Ritvars

Ekoskolas aktivitātes 2019/2020.m.g.

Babītes vidusskola iesaistās starptautiskā pilotprojektā aprites ekonomikas veicināšanai

Kopskaitā vairāk nekā 60 Ekoskolas Latvijā un Slovēnijā sadarbībā ar zīmolu Lucart Professional ir iesaistījušās īpašā divu gadu vides izglītības pilotprojektā. Tā mērķis ir sniegt izglītojamajiem zināšanas par aprites ekonomiku un rosināt tās principu praktisku īstenošanu ikdienā. Projekta noslēgumā mūsu skolu pieredze būs atspēriens projekta tālākā attīstīšanā visā starptautiskajā Ekoskolu tīklā.

Aprites ekonomika ir salīdzinoši jauna perspektīva ilgtspējības kontekstā, kurā uzsvars likts uz bezatkritumu pieeju resursu patēriņā. Tas nozīmē, ka pilnīgi viss var tikt izmantots kā izejviela kādā no nākamajiem līmeņiem resursu patēriņa ciklā.

Ekoskolu projekts aprites ekonomikas veicināšanai (Eco-Schools Project for Advancing Circular Economy jeb E-SPACE) uzsver izglītības lomu nākotnes vides problēmu risināšanā un pozitīvu pārmaiņu veicināšanā. Apgūstot un izprotot aprites ekonomikas konceptu, jaunā paaudze būs motivēta ne tikai rosināt ilgtspējīgas pārmaiņas savās izglītības iestādēs, bet ar savām ikdienas izvēlēm palielināt pieprasījumu aprites ekonomikai arī kopumā.

“Šis projekts kā visu skolu iesaistoša programma attīsta kritisko domāšanu un uzsver skolas lomu jauniešu nākotnes vīziju veidošanā. Kopīgi meklējot veidus, kā pēc iespējas vairāk varam sekot aprites ekonomikas principiem, mēs palīdzam veidoties uz ilgtspējību orientētai paaudzei,” uzskata Pramods Kumars Šarma (Pramod Kumar Sharma), starptautiskā Vides izglītības fonda eksperts izglītības jautājumos.

Pilotprojekts ilgs līdz 2021. gada aprīlim. Tā laikā tiks izveidota mācību programma un metodisko materiālu paraugi nodarbībām par aprites ekonomiku. Pēc tam projektu plānots paplašināt visā starptautiskajā Ekoskolu tīklā, iesaistot vairāk nekā 52 000 skolas 67 pasaules valstīs.

“Diemžēl problēmas, kas saistītas ar ražošanas un patēriņa ieradumiem, kļūst arvien lielākas – katru gadu Zemes resursu pārtēriņa diena pienāk arvien agrāk. Manuprāt, šis projekts ir iespēja izzināt dažādas resursu patēriņa sistēmas, meklēt risinājumus un rādīt pozitīvus piemērus arī citiem. Šis projekts ir unikāls arī ar to, ka pirmo reizi aprites ekonomikas principi tiek integrēti mācību procesā un reizē tiek arī meklēti praktiski risinājumi gan izglītības iestādēs, gan sabiedrības ikdienas paradumos,” jaunā projekta iespējas vērtē Ekoskolu programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšāns.

PROJEKTU NEDĒĻA

Babītes vidusskolā no 3.-7.februārim norisinājās projektu nedēļa. Projektu nedēļas tēmas bija atkritumi un aprites ekonomika. 2. un 3.klašu izglītojamie izstrādāja galda spēles no otrreizējām izejvielām. 4.klašu izglītojamie veidoja animācijas filmiņas par atkritumu šķirošanu. 5. un 6.klases plānoja projektu darbu par tēmu „Atkritumi”, 7.-11.klase par „Aprites ekonomiku”, bet 12. klases izglītojamie gatavojās Žetonvakaram.

Projektu nedēļas laikā izglītojamie izveidoja auduma maisiņus no lietotiem T-krekliem, putnu būrīšus no piena pakām, dekorācijas klasē no dažādiem otrreiz izmantotiem materiāliem, sveces, izmantojot parafīnu, stiklu un plastmasu otro reizi, kā arī izstrādāja Papier-mâché tehnikā dažādus darbus, lai dotu papīram otro dzīvi.

Izglītojamie devās arī uz SIA “Getliņi EKO”,  Tumes elektrotehnikas pārstrādes centru, dažādiem bez iepakojumu veikaliem, Zaļas atmodas muzeju un vides centru, uz plastmasas pārstrādes rūpnīcu SIA “Nordic Plast”, metālapstrādes uzņēmumu Piņķos “LEAX Baltix”, kā arī uz Mencendorfa namu pie stikla mākslinieces Ilzes Dūdiņas.

Skolā notika arī nodarbība ar žurnāla “Vides Vēstis” galveno redaktori, zaļās domāšanas entuziasti Anitru Toomu – “Kā mainīt ieradumus, kas sader ar aprites ekonomikas principiem?”

Eko skolas Padome organizēja arī Eko stafetes, izglītojamie veica arī dažādus pētījumus par dažādiem videi draudzīgiem uzņēmumiem Latvijā un pasaulē. Izglītojamie iejutās uzņēmēju lomās un izdomāja savus uzņēmumus, kuri būtu videi draudzīgi, izglītojamie rakstīja dzeju par atkritumu šķirošanu, minēja mīklas, spēlēja pašu izgatavotās spēles un pavadīja lieliski laiku kopā.

EKOPOPIELA

18.oktobrī Babītes vidusskolā norisinājās jau trešā Ekopopiela. Šī izklaidējošā, tomēr arī izglītojošā pasākuma galvenais uzdevums bija paust pozitīvu attieksmi pret dabu un vides saglabāšanu. Veidojot priekšnesumus, lūdzām aktualizēt mūsu skolas šī gada tēmu “atkritumi”. Kaut arī uzdevums no sākuma nešķita tas vieglākais, visi ar to tika galā lieliski, katra klase parādīja ko savu. Dienas garumā tika iestudēti priekšnesumi gan no ārzemju repertuāra, gan arī no pašmāju mūzikas, kas liecina, ka gandrīz katrai dziesmai varam atrast kādu vēstījumu, kas saistīts ar vidi.

Liels paldies ne tikai Ekopopielas dalībniekiem, bet arī mūsu žūrijai, kura veltīja mums savu laiku un pacietīgi vērtēja priekšnesumus. 1.-3.klašu grupu vērtēja Kristīne Paņko, Samanta Tīna un Arturs Gruzdiņš, nonākot pie lēmuma piešķirt godpilno 1.vietu 1.a klasei. 4.-6.klašu grupu vērtēja Atis Zviedris, Sanda Dejus, Arturs Gruzdiņš un Ralfs Eilands, 1.vietu piešķirot 6.b klasei. 7.-12. klašu grupu vērtēja Samanta Tīna, Arturs Gruzdiņš, Anta Aizupe, Atis Zviedris un Inga Apšeniece, Inga sagādāja lieliskas dāvaniņas no DnB bankas mūsu uzvarētājiem – 9.b klasei.

Paldies arī mūsu sponsoriem – ģimenes restorānam “Irbēni”, kuri sarūpēja garšīgus kliņģerus, DnB bankai, kuri sarūpēja videi draudzīgas balvas, kā arī paldies veikalam “Maxima” par simpātiju balvām.
Paldies Babītes vidusskolas Ekopadomes dalībniekiem un visiem, kuri šo pasākumu īstenoja un mums palīdzēja.

Uz tikšanos jau nākamgad!

Informāciju sagatavoja Betija Rubene

NERIŅAS UPES KVALITĀTES IZPĒTE

16. oktobrī 6. a klases izglītojamo grupa, sākumskolas ekopadomes pārstāvji un dabaszinību pedagogs Zina Jonušaite iesaistījās Neriņas upes izpētes pasākumā, kuru vadīja Magda Jentgena – Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja (Pasaules Dabas fonds), Elīna Pekšāne – izglītības eksperte (Pasaules Dabas fonds),  Marta Dieviņa – pētniece, Matīss Žagars – vadošais pētnieks, Madara Medne-Peipere – pētniece.

Pasākuma mērķis bija noskaidrot Neriņas upes kvalitāti.
Neriņas upē izglītojamie atrada augus un dzīvniekus, noskaidroja to nosaukumus, izmērīja upes ātrumu, noteica apēnojumu.

ĶĪNAS REPUBLIKAS (TAIVĀNAS) 108. NACIONĀLĀS DIENAS SVINĪBAS

10. oktobrī Radisson Blu Daugava notika Ķīnas republikas (Taivānas) 108. Nacionālās dienas svinības.
Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga, pedagogs Diāna Eglīte, sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Narubina un izglītojamā Samanta Rozenberga arī bija klāt šajā pasākumā , lai sveiktu Ķīnas vēstnieku Lianu Dzjaņguaņu (Liang Jianguan).
Babītes vidusskolai kopš 2016. gada ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Taizemes ekoskolu pārstāvjiem, kuri ir bijuši ciemos pie mums Babītes vidusskolā, šobrīd turpinām elektroniski dalīties pieredzē un ceram uz veiksmīgu sadarbību arī turpmāk. 

BABĪTES VIDUSSKOLA SAŅEM ZAĻĀ KAROGA APBALVOJUMU

16. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika ikgadējā Ekoskolu apbalvošana, kurā par vērtīgiem darbiem vides aizsardzības un ilgtspējas labā tika sveiktas 178 skolas no visas Latvijas. Pasākuma laikā tika atklāta arī īpaša jauniešu vides aktīvismam veltīta kampaņa.

Apbalvošanas pasākuma svinīgajā daļā Ekoskolu vadītājus, pedagogus un jauniešus uzrunāja pārstāvji no Vides izglītības fonda, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Bibliotekāru biedrības. Īpašus sveicienus bija sagatavojuši arī Ekoskolu nacionālās žūrijas pārstāvji no Valsts izglītības satura centra un ZAAO.

Priecājamies un lepojamies – Babītes vidusskolas Ekoskolas pārstāvji saņēma prestižo starptautiskā Zaļā karoga apbalvojumu.

EKOPADOMES UN PAŠPĀRVALDES MĀCĪBU EKSKURSIJA

Pirmdien, 23. septembrī, Babītes vidusskolas Ekopadomes un Pašpārvaldes pārstāvji devās mācību ekskursijā pa Kurzemi. 

Apmeklēja Slīteres Nacionālo parku un iesaistījās radošajās nodarbībās, mērot dižozolu, pētot kukaiņu māju un dzīvniekus, staigājot pa neskarta meža takām. Uzkāpa Slīteres un Ovišu bākās, iepazinās ar to vēsturi un darbības principiem. Apmeklēja Ventspils Starptautisko radioastronomijas centru Irbenē, kur notika ekskursija pa padomju laiku armijas pilsētiņu. Tika apskatīts radioteleskops RT-32,  notika pārgājiens pa pazemes tuneli. Ventspilī izglītojamajiem bija brīvais laiks.

EKOSKOLU VASARAS FORUMS

2019./2020. m.g. Babītes vidusskolas – Ekoskolas gada tēma ir atkritumi. Par šo un citām tēmām no 14. līdz 18. augustam Vides izglītības fonds ar Limbažu novada domes atbalstu rīkoja devīto Ekoskolu vasaras forumu.

Pasākums notika Limbažu 3. vidusskolā un pulcēja vairāk nekā 200 dalībniekus no Ekoskolām visā Latvijā. Babītes vidusskolu pārstāvēja skolnieces: Samanta Rozenberga, Madara Auziņa, Annija Gaile un Madara Krieva, skolotāja Zina Jonušaite un sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Narubina.

Šī gada nodarbībās tika pārrunātas saiknes starp lauksaimniecības piesārņojumu un dabas izzušanu, dabas vērtībām, ko parāda dabas skaitīšana, kā arī visu, kas saistās ar klimata krīzi. Transporta, enerģijas, apģērbu un pārtikas patēriņa izmaiņas var būtiski palīdzēt pārejā uz ilgtspējīgu nākotni – to uzsvēra eksperti no Zaļās brīvības, Pasaules dabas fonda, Pilsēta cilvēkiem, Fashion Revolution Latvija, kā arī citām organizācijām. 

Pasākumu atbalstīja uzņēmumi Lucart un Purenn.

Pēdējais atjaunošanas datums: 03.03.2020 10:11
atpakaļ