Otrdiena, 2024. gada 16 . jūlijs

Vārds diena: Estere, Hermīne

RTU Bērnu un jauniešu universitāte

Babītes vidusskola ir tikai trešā skola Latvijā, kurā tiek īstenotas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Bērnu un jauniešu universitātes sagatavotās nodarbības, kuru mērķis ir veicināt bērnu interesi un izpratni par inženierzinātnēm.

Mārupes novada pašvaldība ir  noslēgusi sadarbības līgumu ar RTU, apņemoties segt visas izmaksas par šīm nodarbībām, tādējādi izglītojamajiem par dalību šajā interešu izglītības pulciņā, kura saturs ir balstīts RTU studiju virzienos, nekas nav jāmaksā.

Izglītojamie mācību gada laikā praktiski darbosies un apgūs tēmas: Vides zinātnes pamatus, loģiskās domāšanas pamatus, mašīnzinības, datoriku, ekonomiku, ķīmiju, fiziku, matemātisko domāšanu, valodu tehniskā tulkošana, inženiermehānikas problēmas, 3D modelēšana.

RTU BJU ir dalībniece tīklojumā EUCU.net, kas apvieno un veicina sadarbību starp bērnu un jauniešu universitātēm Eiropā un citviet pasaulē. Nodarbības paredzētas 2.–9. klašu izglītojamajiem.

RTU nodarbības ir izstrādātas trīs vecuma grupām (2.-3.klasei, 4.-6.klasei un 7.-9.klasei) un notiek reizi nedēļā. Nodarbība sastāv no 15 min teorētiskās daļas un 45 min praktiskās darbošanās.

Lai nodrošinātu drošu un produktīvu mācību vidi, nodarbībās tiek ievēroti iekšējās uzvedības un kārtības noteikumi: https://www.rtu.lv/writable/public_files/RTU_bju_babites_ieksejas_kartibas_noteikumi.pdf

Noteikumu neievērošanas gadījumā izglītojamajam var tikt atteikta dalība RTU Bērnu un jauniešu universitātes nodarbībās.

BJU nodarbības notiek otrdienās Babītes vidusskolas 423. A kabinetā

Nodarbību laiki:
2.–3. klase 14.00–15.00 
4.–6. klase 15.15–16.15
7.–9. klase 16.30–17.30

Plašāka informācija, sazinoties ar RTU Bērnu un jauniešu universitātes vadītāju Zandu Krancmani:
+371 67089023 +371 28768514
bju@rtu.lv

______________________________

2022./2023. MĀCĪBU GADS

No 8. novembra līdz 31. maijam Babītes vidusskolā norisināsies RTU Bērnu un jauniešu universitāte (BJU).

. ______________________________

2022. gada novembra nodarbības tika iesāktas ar tēmu “Origami māksla inženierijā”. Mērķis bija aktualizēt izglītojamo zināšanas par origami tēmu inženierijā. Nodarbības teorētiskajā daļā tika izskaidrots kā origami māksla un tās elementi tiek pielietoti inženierzinātnēs. Praktiskajā daļā izglītojamie apguva dažādu rakstu locīšanu, pielietojot loģisko un telpisko domāšanu un nostiprinot terminus – proporcija, skaits, trijstūris, kvadrāts, plakne utml. Mēneša turpinājumā izglītojamie runāja par naudu, atbildīgu budžeta plānošanu un investīcijām. Tika apskatītas ekonomikas pamatproblēmas, alternatīvās izmaksas, kā arī pārrunāta risku vadība un lēmumu pieņemšana. 7.-9. klašu grupa pārrunāja uzņēmējdarbības veidus un formas, uzņēmuma koncepta un izveides aspektus.

2021./2022. MĀCĪBU GADS

Babītes vidusskola, sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, arī šogad sniedz izglītojamajiem iespēju piedalīties RTU Bērnu un jauniešu universitātē, lai teorētiskā un praktiskā veidā apgūtu inženierzinātnes. 

PAPILDUS kursi inženierzinātnē: “Datorika” un “Modes un tekstila tehnoloģijas”

27.09.2021 09:07Augot jauniešu vēlmei izzināt inženierzinātnes dažādās jomās, paplašinot Rīgas Tehniskās universitātes un Babītes vidusskolas sadarbību, ar šo mācību gadu, Bērnu un jauniešu universitātes ietvaros, piedāvājam vēl divus kursus no 4. līdz 9. klasei, kuros ir iespēja apgūt inženierzinātnes – “Datorika” un “Modes un tekstila tehnoloģijas”.

Nodarbības vadīs Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzēji, kas praktiskā veidā sniegs jauniešiem ieskatu inženierijā. 

  • Datorikas nodarbībās jaunieši strādās pie datoriem, apgūstot inženierzinātņu digitālo pasauli. 
  • Modes un tekstila tehnoloģiju nodarbības būs gan par resursu radīšanu, iesaistot gan ķīmiju, gan fiziku, gan par to izmantošanu ilgtspējīgā veidā.

——————————-

2020./2021. MĀCĪBU GADS

2021.gada februārī tiek aplūkota inovāciju tēma. Arī februāra nodarbībām, jauniešiem tiek nodrošināti materiāli praktiskajai daļai, lai atklātu kā radīt inovatīvu produktu, kas ir inovācija inženierijā un kā no ikdienā pieejamiem materiāliem, radīt ko jaunu.

——————————

Turpinoties mācībām attālināta režīmā, arī BJU kursi turpina savas nodarbības Zoom vidē. Decembrī jaunieši ik nedēļu apskatīja datorikas tēmu, izzinot jaunus apvāršņus, kas ir saistīti ar inženiertehnoloģijām. Savukārt, otrais mācību semestris tika iesākts ar fizikas tēmu. Jauniešiem tika nodrošināti nepieciešamie materiāli, kurus varēja saņemt Babītes vidusskolā, lai Zoom nodarbību laikā praktiskajā daļā varētu aktīvi darboties kopā ar lektoru un pārbaudīt teoriju praksē, kā arī veikt drošus, nelielus eksperimentus. 

___________________

Līdz ar 2020.gada novembri un attālināto mācību procesu vairumam skolēnu, BJU nodarbības sāka īstenot Zoom vidē, kur jauniešiem ik nedēļu tika sūtīta piekļūšanas saite, lai pieslēgtos nodarbībai. Tā kā liela daļa ikdienas bija saistīta ar virtuālu vidi, BJU novembra nodarbību tēmas bija ļoti aktuālas – foto un video plusi un mīnusi, to izmantošana pandēmijas apstākļos. Tika aplūkoti temati par un ap telefona kameru priekšrocībām un defektiem. Jaunieši tika iepazīstināti ar gaismošanas teoriju – kā labāk izmantot gaismas, veidojot video un beigu beigās tika arī aplūkotas foto un video apstrādes programmas un pamati, kā ar šīm programmām darboties. 

___________________

2020.gada septembrī tika aizvadītas pirmās Babītes BJU nodarbības. Lai ievadītu jauniešus neparastajā, bet visnotaļ interesantajā inženierzinātņu pasaulē, pirmajās nodarbībās lektori sniedza ieskatu inženierijas teorijā, mācīja un stāstīja, kā vislabāk un efektīvāk var iemācīties inženierijas pamatus un kā teoriju var sastapt ikdienas gaitās. Pēc pamata teorijas apguves septembra beigās un oktobra nodarbībās tika demonstrēta sacīkšu dronu darbība un stāstīta aeronautikas pamata teorija. Lai saprastu, kā teoriju savienot ar praksi, oktobra beigās jauniešiem tika pasniegtas tehniskās tulkošanas nodarbības, kurās lektori skaidroja inženierijas valodu, tās terminus un izcelsmi.

Pēdējais atjaunošanas datums: 08.09.2023 09:12
atpakaļ