Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos
Projekta īstenotājs IAC.
Projekta partneri: Līdsas Attīstības izglītības centrs Apvienotajā Karalistē, Mondo Igaunijā un Britu padome Latvijā.
Projekta finansētājs – Eiropas Savienība Attīstības un sadarbības biroja „EuropeAid” programmas ietvaros.
Forums „Globālā izglītība – iesaistei, izaugsmei, ilgtspējai”.
Pēdējo trīs gadu garumā Babītes vidusskola turpina darboties globālo norišu izziņas un izpratnes procesos. Aizvadītajā vasarā, no 8. līdz 10. jūnijam Vidzemes Augstskolā norisinājās starptautiskā foruma „Globālā izglītība – iesaistei, izaugsmei, ilgtspējai” darbs.
Trīs dienu garumā Izglītības attīstības centra (IAC) rīkotajās tikšanās – pieredzes nodošanas nodarbībās, lekcijās, lietišķajās spēlēs – satikās cilvēki, kas Latvijā, Igaunijā, Anglijā, Čehijā, Ukrainā, Gruzijā, Slovākijā, Nīderlandē, Lietuvā un Vācijā dažādās izglītības organizācijās strādā ar globālās attīstības procesu problemātiku.
Babītes vidusskolas pedagogu darbība jau ilgu laiku bijusi vērsta uz pasaules attīstības sociālo parādību atspoguļošanu un sasaisti ar mācību procesu. Taču jaunu impulsu foruma darbam piešķīra izglītojamo līdzdalība. Pirms foruma IAC rīkoja konkursu projektā „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos” iesaistīto izglītības iestāžu jauniešu komandām. Babītes vidusskolas 12. klases izglītojamo Valērijas Lepas un Martas Pitlanes darbs iekļuva septiņu uzaicināto dalībnieku skaitā (kopā tika iesniegts 21 pieteikums).
Saspringtais foruma darba laiks pagāja ļoti ātri, jo informācijas apjoms un dažādība mijās ar jaunu cilvēcisko kontaktu dibināšanu, pieredzes apmaiņu un iegūšanu. Dalībniekiem bija iespēja tikties ar Latvijā pazīstamiem cilvēkiem, kas darbojas politikas, ilgtspējīgas attīstības , sociālo zinātņu jomā, paust savu viedokli. Klausījāmies cilvēkus, kas pazīstami Latvijā un jau ilgu laiku nodarbojas ar globālo procesu izpēti: LU profesori Žaneti Ozoliņu, Vidzemes Augstskolas pasniedzējus Valtu Valtenbergu, Ingunu Ēbeli, Latvijas Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes docenti un pētnieci Kristīni Āboliņu, IZM pārstāvjus . Darbs foruma sekcijās mijās arī ar aktīvu atpūtu. Dalībniekiem bija iespēja iepazīt Valmieru vakara aktivitāšu gaitā, to saistošu padarīja Valmieras Tūrisma informācijas centra un Vidzemes Augstskolas gidi.
Svarīgākais, ko, forumam noslēdzoties, sev līdzi aizveda dalībnieki, bija impulss tālākam darbam savās pašvaldībās un skolās. Tā bija ideja, ka katrs varam pielikt savu roku tam, lai paši un līdzcilvēki XXI gadsimtā dzīvotu labākā pasaulē.
Materiālu sagatavoja:
Babītes vidusskolas projekta grupas dalībniece,
sākumskolas pedagogs Janīna Amola
Nodarbība Babītes novada pensionāriem
par globālās izglītības jautājumiem
Jau divus gadus Babītes vidusskola piedalās projektā „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos”. Projekta laikā pedagogi Inese Gavare, Janīna Amola, Diāna Eglīte un Anita Kalniņa apguva dažādas globālās izglītības tēmas, vadīja nodarbības kolēģiem un mācību stundas izglītojamiem Babītes vidusskolā, dalījās pieredzē Pierīgas novadu skolu ģeogrāfijas skolotāju MA sanāksmēs un ar audzinātājiem Baldones vidusskolā.
27.februārī projekta komanda aicināja Babītes novada pensionārus piedalīties nodarbībā „Pārtikas grozs”. Nodarbības laikā klātesošie prezentēja savas veselīga un garšīga ēdiena gatavošanas receptes, uzzināja par globālās izglītības jautājumiem, iepazinās ar citu tautu ēdienu dažādību atkarībā no valsts attīstības līmeņa. Interesi izraisīja materiāli par to, kādus produktus izmanto un cik daudz naudas pārtikai var atļauties tērēt cilvēki dažādās pasaules valstīs. Paldies visiem aktīvajiem pensionāriem par atsaucību un labajiem vārdiem pēc nodarbības!
Projekta koordinatore Babītes vidusskolā Anita Kalniņa.
Foto – Gita Sondore.
Spilgtākie mirkļi 1. semestrī projektā „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos” Babītes vidusskolā:
- Novembrī uzziedēja sarkanās magones kritušo karavīru piemiņai, jo sociālo zinību un politikas un tiesību stundās skolotājas Diāna Eglīte un Anita Kalniņa izmantoja materiālu „11. novembris – pasaulē un Latvijā”;
- Dalīšanās pieredzē Pierīgas novadu ģeogrāfijas skolotāju MA par tēmu „Migrācija – globālais un personīgais”. Skolotāja Inese Gavare līdz ar viņu vēl 15 skolotāji atzina, ka jaunas idejas un materiāli par aktuālo migrācijas tēmu, īpaši, caur personīgajiem ģimenes stāstiem, uzrunā jebkuru auditoriju – gan skolotājus, gan jauniešus;
- Janīna Amola par spilgtāko iespaidu atzīst komandas kopējo braucienu uz Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāziju. Paldies kolēģiem par viesmīlību!
Jau otro gadu Babītes vidusskolas komanda turpina piedalīties projekta aktivitātēs. No 16. līdz 18. oktobrim Ādažos notika otrais reģionālais seminārs, kurā tika aplūkotas interesantas tēmas: „Politiskā līdzdalība”, „11.novembris pasaulē un Latvijā”, „Globālās norises un tradicionālais dzīvesveids”, „Kolonizācija un tās sekas”, „Migrācija: globālais un personīgais”, „Kā strādāt ar aktualitātēm”. Interesanti bija klausīties pieredzes stāstus par latviešu karavīru dalību miera uzturēšanas misijās Irākā un Afganistānā.
Foto no semināra šeit
28. oktobrī Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā pieredzes seminārā „Skola. Mediji. Sabiedrība” piedalījās Inese Gavare, Janīna Amola un Anita Kalniņa. Projekta koordinatore I.Irbīte runāja par tēmu „Kāpēc un kā skolā strādāt ar aktualitātēm”. Žurnālists Jānis Domburs dalījās pārdomās par mediju vidi Latvijā un žurnālistu atbildību politisko un sociālekonomisko norišu atspoguļošanā.
10.aprīlī projekta „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos” atvērtā dienā Babītes vidusskolā viesojās Daina Zelmene un Linda Ugaine no projekta komandas.
Informācija www.globalaizglitiba.lv
10.aprīlī
projekta „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos” atvērtā diena Babītes vidusskolā
9.00 – 9.40 Ierašanās, rīta kafija. Informācija par projekta norisi Babītes vidusskolā.
Atklātās stundas
9.50 – 10.30 10.klase Politika un tiesības „Attīstības sadarbības jomas vēsture”
sk. Diāna Eglīte
10.40 – 11.20 4.a klase Sociālās zinības „Es un vide”
sk. Janīna Amola
11.30 – 12.00 Ekskursija pa skolu.
12.00 Pusdienas.
No 6. līdz 8.martam projekta grupa piedalījās reģionālajās mācībās Siguldā, kur kopā bija pulcējušās 7 skolu komandas. Apguvām satura un metodikas jautājumus par attīstības jomas vēsturi, mediju lomu globālajā pasaulē, identitāti un kultūras daudzveidību, sociālo taisnīgumu, pārtikas drošību un dzīves kvalitāti urbanizācijas laikmetā. Par šīm tēmām martā, aprīlī un maijā J.Amola, A.Kalniņa, D.Eglīte un I.Gavare vadīs stundas dažādās klašu grupās, iepazīstinās kolēģus MK sanāksmēs ar pieejamiem materiāliem par globālās izglītības jautājumiem.
Informācija par semināra norisi www.globalaizglitiba.lv
Projektu nedēļa Babītes vidusskolā notika no 3.līdz 7.februārim. Pēc decembra pedagoģiskās sēdes, kad skolotāji tika iepazīstināti ar projekta „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos’’ materiāliem, skolēni projekta nedēļā strādāja pie dažādām globālās izglītības tēmām:
- „Latvijas karavīrs pasaules miera sardzē” – 16 skolēni (projekta vadītāja I.D.Lagzdiņa);
- „Latvija Sočos 2014” – 20 skolēni (projekta vadītājs R.Jankovskis);
- „Tradicionālās maskas Latvijā un pasaulē” – 19 skolēni (projekta vadītāja S.Bērziņa);
- „Latviešu mūzika pasaulē” – 16 skolēni (projekta vadītāja S.Sestule);
- „Eko preču zīmoli” – 17 skolēni (projekta vadītāja I.Leišavniece);
- „Cilvēku un notikumu mijiedarbība” – 26 skolēni (projekta vadītājas L.Jonikāne, A.Remesa, R.Krafte);
- *„Ceļojums šokolādes pasaulē” – 6 skolēni;
- *„Cilvēki un viņu radītie atkritumi” – 3 skolēni;
- *”Kur paliek vecās mašīnas” – 1 skolēns;
- *”Vai dzīvnieki ir mūsu draugi?” – 3 skolēni;
- ‘’Ūdens” – 23 skolēni (projekta vadītāja J.Amola);
- „Kartupelis” – 23 skolēni (projekta vadītāja I.Bauble);
- „Cilvēku rases” – 2 skolēni (projekta vadītāja S.Legzdiņa);
- „Slavenības” – 2 skolēni (projekta vadītāja S.Legzdiņa);
- „Putnu migrācija” – 6 skolēni (projekta vadītāja M.Lāce);
- „Koks, tā pārstrāde” – 6 skolēni (projekta vadītāja M.Lāce);
- „Dzīvnieki” – 23 skolēni (projekta vadītāja D.Pīķe)
27.decembrī projekta grupa vadīja pedagoģiskās padomes sēdi „Babītes vidusskola projektā „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos”. J.Amola skolotājus iepazīstināja ar globālās izglītības semināru prezentācijām, D.Eglīte – ar projektā piedāvātajām mācību metodēm. I.Gavare sniedza skolotājiem informāciju par dažādu mājas lapu izmantošanu mācību procesā, vadīja nodarbību „Kafijas ceļš”.
No 21. līdz 23.novembrim Siguldā notika ievadseminārs projekta „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos” dalībniekiem, kurā no Babītes vidusskolas piedalījās projekta grupa – Janīna Amola, Diāna Eglīte, Inese Gavare un Anita Kalniņa.
Projekta devīze –„ Kā labāk dzīvot labākā pasaulē”. Šajās dienās notika 10 nodarbības, kurās bija iespēja izzināt 8 globālās izglītības satura pamatjautājumus, pievērsties jautājumiem par globalizācijas pozitīviem un negatīviem aspektiem, sociālo un ekoloģisko atbildību, drošību un taisnīgumu globālajā izglītībā, cilvēku un notikumu mijiedarbību. Interesantas bija tikšanās ar Ilzi Dobeli un Timuru Tomsonu par viņu pieredzi, apmeklējot Zambiju un Kamerūnu.
Babītes vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā Anita Kalniņa 14.novembrī Rīgā piedalījās starptautiskā konferencē „Globālās dimensijas klātbūtne izglītībā un nākotnes iespējas”, kas notika projekta ”Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos” ietvaros. Konferences mērķis – iepazīstināt ar starptautiska pētījuma globālās izglītības jomā rezultātiem, atsegt tēmas aktualitāti mūsdienu izglītībā. Konferencē piedalījās to 21 skolu koordinatori, kuras darbosies projektā. Ar savu globālās izglītības labo praksi iepazīstināja pārstāvji no Igaunijas un Apvienotās Karalistes.
No 123 Latvijas izglītības iestādēm Babītes vidusskola ir to 21 skolu skaitā, kuras izvēlētas dalībai projektā „Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos”.
Pieteikumu konkursam sagatavoja skolotāja Janīna Amola. Projektu Babītes vidusskolā koordinēs direktora vietniece izglītības jomā Anita Kalniņa, projekta grupā darbosies 4.a klases audzinātāja Janīna Amola, ģeogrāfijas un dabas zinību skolotāja Inese Gavare un Diāna Eglīte, kura māca sociālās zinības, ekonomiku un politiku un tiesības.