Ekoskolas aktivitātes 2016./2017.m.g.
Esi virtuvē! Pavāra profesija – viegli vai grūti?
Maija nogalē Ekoskolas padomes dalībniekiem notika ēst gatavošanas meistarklase, kuru vadīja viesnīcu un restorānu biznesa speciāliste, Babītes vidusskolas absolvente Inga Kalniņa.
Pavārmākslu, galda klāšanu un klientu apkalpošanas specialitāti viņa apguvusi mācoties Francijā, stažējusies tādās prestižās viesnīcās kā Hotel Negresco un Hotel Meridien.
Inga ir strādājusi arī kopā ar Latvijā populāro šefpavāru Mārtiņu Rītiņu.
Meistarklases mērķis:
- sniegt informāciju par studiju iespējām pavāra profesijas apguvē Latvijā un citās valstīs
- uzzināt par vietējo un sezonālo produktu lietošanu veselīga uztura gatavošanā
- praktiski darbojoties virtuvē, mācīties gatavot veselīgas uzkodas.
Nodarbībā piedalījās 17 skolēni. Ingas vadībā tika pagatavoti liellopu gaļas burgeri, saldo kartupeļu frī, 2 veidu saldējums no augļiem, sojas pupiņas ar čili un ķiploku mērci, šokolādes saldo kartupeļu kūka un kokosriekstu fondjū.
Koku diena Dzimtmisā
Babītes vidusskolas Ekoskolas pārstāvji Undīne Daņiļina, Elīna Līva Pozņaka, Madara Krieva, Artjoms Jubels, Terēze Paulovska un pedagogs Diāna Eglīte 27. aprīlī piedalījās Ekoskolu komandu konkursā – orientēšanās spēlē “Koku diena Dzimtmisā”.
Konkursa mērķis – aktīvā veidā popularizēt projekta „Ēdam atbildīgi” pamatjautājumus, motivēt izglītojamos vides aizsardzībai, saglabāšanai un uzlabošanai, izvēloties sezonālo un vietējo pārtiku.
Katra skola, kas piedalījās konkursā, Dzimtmisas pamatskolai dāvināja koku. Babītes vidusskola pasniedza ozola stādiņu, kuru sarūpēja ANNAS KOKU SKOLA pārstāvji.
Orientēšanās spēle norisinājās Dzimtmisas pamatskolā, Iecavas novadā.
Ūdens festivāls “Trešais vilnis”
Šodien, 28. aprīlī, 5 Ekopadomes pārstāvji piedalījās Aizkraukles novada vidusskolas rīkotajā ūdens festivālā “Trešais vilnis”.
Pasākuma organizētāji mums sagādāja iespēju piedalīties dažādās darbnīcās un interesantās aktivitātēs, kā arī pasportot!
Liels paldies visiem rīkotājiem par ieguldīto darbu!
Sadarbība ar Taivānu Ekoskolu projektā
Babītes vidusskolā 25.04.2017 viesojās pārstāvji no Taipejas Misijas, kas ir Taivānas oficiālā pārstāvniecība Baltijas valstīs – vēstnieka kungs Rong-Chuan Wu un nodaļas vadītājs Chun-Yung Keng.
Vizītes mērķis bija vienoties par Taivānas Ekoskolu asociācijas pārstāvju – pedagogu un izglītojamo, kas ir ieinteresēti pieredzes apmaiņā, uzņemšanu Babītes vidusskolā un turpmākās sadarbības veidošanu.
Sarunā piedalījās Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga, Ekoskolu projekta vadītāja Diāna Eglīte, Ekoskolas dalībniece Ērika Kuzmiča un pedagogs Ruta Virbule.
Taivānas Ekoskolu asociācijas pārstāvji Latvijā šogad viesosies no 11. – 13. augustam.
Ekoskolu Ziemas forums 2017
Šogad no 24. līdz 26.februārim norisinājās Ekoskolu Ziemas forums, kurš pirmo reizi notika Rīgā, Rīgas Rīnūžu vidusskolā, un kurā Babītes Vidusskolu pārstāvēja skolotāja Diāna Eglīte, kā arī Ekopadomes pārstāves – Elīza, Rebeka un Betija. Šis forums bija veltīts Ekoskolu programmas 15 gadu darbībai Latvijā, un kurā piedalījas ap 300 cilvēkiem. Ekoskolu foruma mērķis ir veidot izpratni par Ekoskolu programmā aktuālajām tēmām un palīdzēt Ekoskolu pārstāvjiem labāk izprast, kā programmas vērtības iespējams īstenot praksē, lai ikdienā veicinātu videi draudzīgu rīcību.
Pirmajā foruma dienā, pēc ierašanās, mēs katra izveidojām savas vārdu kartītes no kartona. Foruma atklāšanā bija ieradies arī Latvjas valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš ar savu runu atklāja forumu.
Vēlāk visas tikām sadalītas dažādās grupās, un norisinājās saliedēšanās spēles, kurās tuvāk iepazināmies ar saviem grupas biedriem. Pēc tam sekoja vakariņas, un tad dalībnieki varēja izvēlēties no divām vakara aktivitātēm – „Ekoskolu Olimpiskās Spēles” vai „Filmu vakars”. Uz Ekoskolu Olimpiskājām spēlēm bija ieradušies īsti olimpieši, piem. Ineta Radēviča. Taču mēs bijām izvēlējušās filmu vakaru, kur iekārtojāmes uz piepūšamajiem matračiem un skatījāmies filmu „Planet Earth”. Pēc filmu vakara, gājām gatavoties vakara kulminācijai – Carnival Youth koncertam, kuru izbaudīja gan skolotāji, gan paši skolēni!
Otrajā dienā norsinājās lekcijas un radošās darbnīcas. Apmeklējām sekojošās lekcijas: Kāpēc modes pasaulē nepieciešama (r)evolūcija, ko pasniedza TWACH pārstāvji, Palmu eļļas draudi mūsu pasaulē, ko pasniedza Zaļās Brīvības pārstāvji, Pārstāt radīt atkritumus – aprites ekonomika,ko pasniedza ZAAO pārstāve. Šajās lekcijās ieguvām zināšanas par jauniem veidiem, kā dzīvot zaļāk un kā labāk rīkoties ikdienas dzīvē. Vēlāk apmeklējām radošās darbnīcas, kur uzzinājām par to, kā rīkot pasākumus, lai tie būtu izdevušies, iemācījāmies gatavot veselīgus našķus, kā arī apgleznojām kreklus un zīmējām ar hennu. Vakarā norsinājās Ziemas iesvētību trase, kur ārā bija jāpilda dažādi uzdevumi pa komandām.
Pēdējās dienas rītā devāmies uz Mangaļsalu, kur norisinājās pārgājiens līdz jūra. Tur visi kopīgi cēlām sniegavīrus un noslēdzām Ekoskolas Ziemas forumu 2017! Pēc tam atgriezāmies skolā, un svinējām Masļeņicu un ēdām pankūkas, tad gan devāmies mājās!
Esam pateicīgas, ka mums bija dota iespēja piedalīties forumā, jo esam ieguvušas gan jaunus draugus, gan jaunas zināšanas, kuras tālāk nodosim visai Babītes vidusskolas ekopadomei. Šis forums bija lielisks pedzīvojums un pieredzes apmaiņa.
Betija, Elīza un Rebeka
Atbildīgs ēdiena patēriņš ātrās ēdināšanas restorānos – 11. klases projektu nedēļas video.
Gaidot Zemes stundu 2017, kļūsti par klimata vēstnieku!
Vairāk informācijas skaties šeit: http://www.pdf.lv/lv_LV/ko-mes-daram/sabiedriba/zemes-stunda
Izglītojamies!
Pirmdien, 20. februārī, Babītes vidusskolā viesojās Pasaules dabas fonda direktors Jānis Rozītis, projektu vadītāja Kristīne Skrīvele un Tetra Pak Baltijas reģiona Vides projektu vadītāja Marija Slaidiņa.
Nodarbībā piedalījās 9.a, 9.b, 11. klases un Ekopadome.
Tikšanās laikā mums bija iespēja uzzināt par Zemes stundu, kas notiks 25.martā, klimata pārmaiņām un vides ilgtspējīgu saglabāšanu.
Paldies runātājiem par sarūpētajām dāvaniņām čaklākajiem klausītājiem, kuri varēja atbildēt uz jautājumiem!
Pie mums viesos Ekoskolu pārstāvji
Babītes vidusskolā uzņēmām viesus no Baldones vidusskolas un Daugmales pamatskolas, lai kopā ar mūsu jauniešiem piedalītos starptautiskā projekta “ Ēdam atbildīgi!” aktivitātēs.
Konditore Laura Kalnroze pasniedza veselīgu našķu gatavošanas meistarklasi un fitnesa trenere Inga Kazaka stāstīja par sportošanu un veselīgu uzturu.
Pasākuma dalībnieki apmeklēja arī SIA “ Rēzeknes galas kombināts” ražotni Piņķos. Pateicamies “Maxima Latvija” par sagadāto produkciju veselīgo vakariņu pagatavošanai viesiem.
Eko eglīšu konkurss
Pirmssvētku laikā arī Babītes vidusskolas klašu telpas rotā eglītes, kas ir kā Ziemassvētku vēstneses.
Eglītes izglītojamie veidoja paši un dažas eglītes tapa sadarbībā ar izglītojamo vecākiem.
Ekoskolas padome vērtēja klasēs izvietotās eglītes un noteica, kuras varētu saukt par Eko eglēm un par videi draudzīgākajām tika atzītas 1.d, 1.b, 3.e, 4.c, 5.c, 5.d, 10.a, 10.b un 12. klases egles.
Piedāvājam nelielu ieskatu eglīšu galerijā.
Rīcības dienas ietvaros, Babītes vidusskolā uzņēmām viesus no Olaines 1 vidusskolas, Ogresgala pamatskolas un Cesvaines vidusskolas. Viesus aizvedām ekskursijā uz vienu no skaistākajām vietām Babītes novadā Annas koku skolu, kur mūs laipni uzņēma skolas dibinātājs un Babītes vidusskolas absolvents Edgars Neilands. Edgars klātesošajiem stāstīja Annas koku skolas misiju, salīdzināja koku misiju ar cilvēku augstākajiem mērķiem, paplašinot jauniešu redzesloku un zināšanas.
Rīcības diena izvērtās ļoti sportiska, jo 4. – 12. klašu izglītojamie piedalījās Latvijas orientēšanās federācijas organizētajā pasākumā “Sprinta tūre”, kura mērķis ir veicināt sportiskās aktivitātes jaunatnes vidū, popularizēt orientēšanās sportu, atrast talantīgus jauniešus – jauno maiņu izlasei un noskaidrot Latvijas aktīvākās skolas orientēšanās sportā.
Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā Asambleja 2015.gada 25.septembrī pieņēma rezolūciju “Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2030.gadam”.
Tajā ir izklāstītas kopīgās rīcības, kas pasaules mērogā tiks veiktas, lai virzītos pretim nabadzības izskaušanai un ilgtspējīgas attīstības panākšanai līdz 2030.gadam. Jaunā programma izstrādāta, balstoties uz 2000.gadā pieņemtajiem tūkstošgades attīstības mērķiem. Mēs izvēlējāmies mērķi: veicināt miermīlīgu un iekļaujošu sabiedrību ilgtspējīgai attīstībai, tāpēc Ekoskolu Rīcības dienā aicinājām pie sevis ciemos UNESCO Izglītības sekotra vadītāju Ilzi Dalbiņu, kura iepazīstināja mūsu izglītojamos un viesus ar UNESCO ilgtspējīgas attīstības mērķiem.
Ekoskolas padome no dabas materiāliem izveido projekta “Ēdam atbildīgi” logo
Ekoskolas padome piedalījās Miķeļdienai veltītā rudens darbu izstādē un no dabas materiāliem izveidoja šī gada Ekoskolas tēmas “Ēdam atbildīgi” logo, lai tas kalpo kā atgādinājums jaunā mācību gada tēmai un ir sauklis katram ik dienu!
Babītes vidusskola iegūst Zaļo karogu
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 19. septembrī norisinājās ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu piešķiršana, kurā Babītes vidusskola ieguva prestižo starptautisko Zaļo karogu!
Kopumā 125 skolas saņēma Zaļo karogu, bet 57 ieguva Latvijas Ekoskolas sertifikātu.
Lai saņemtu Ekoskolu apbalvojumus, skolām visa mācību gada garumā ir jāīsteno vides izglītības programma un jāiesaistās apkārtējās vides pārvaldībā, kā arī jācenšas videi draudzīgās praksēs iesaistīt arī apkārtējo sabiedrību.
Pasākuma otrajā daļā notika kampaņas “Solis pasaulē” atklāšana, kuru organizē Vides izglītības fonds sadarbībā ar UNESCO Latvijas nacionālo komisiju, LAPAS (Latvijas platformu attīstības sadarbībai) un LAPSA (Latvijas Augstskolu pedagogu sadarbības asociāciju). Kampaņas mērķis ir veicināt dažādu iestāžu un skolu pārstāvju sadarbību, lai veicinātu vides un globālās izglītības tēmu apskatīšanu mācību saturā.
Apbalvošanas pasākums noslēdzās ar Ekoskolu pārstāvju kopīgo gājienu, kas šogad veltīts tieši kampaņas “Solis pasaulē” atklāšanai.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk nekā 49 000 skolas. Iepriekšējā mācību gadā Latvijā plīvoja 117 Zaļie karogi. Šīs balvas skolām tiek piešķirtas uz vienu mācību gadu un ikreiz jānopelna no jauna. Lēmumu par skolu apbalvošanu pieņēmusi Ekoskolu programmas Nacionālā žūrija, kuras sastāvā ir VARAM, IZM un citu valsts institūciju, kā arī sabiedrisko vides aizsardzības un izglītības organizāciju pārstāvji.
Ekoskolu Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.
Vides izglītības fonds – http://www.videsfonds.lv,http://www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas – http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas,http://www.draugiem.lv/ekoskolas/
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2016.gadā” ietvaros.
Šogad Babītes vidusskola piedalās Ekoskolu projekta starptautiskajā programmā “Ēdam atbildīgi”
„Ēdam atbildīgi!” ir mācību programma Ekoskolām, veidota ar uzsvaru uz izglītības ciešu sasaisti ar praktisku rīcību, kas aizsākas EYD 2015 (Eiropas attīstības gads 2015) ietvaros un turpināsies arī turpmāk kā neatņemama Ekoskolas programmas sastāvdaļa. Programmā piedalās deviņas Eiropas valstis – Bulgārija, Horvātija, Čehija, Latvija, Malta, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija.
Projekts tiks īstenots trīs gadu garumā, kopumā Latvijā iesaistot vismaz 100 izglītības iestādes.
Aizvien svarīgāks kļūst jautājums gan par to, kādu iespaidu uz mūsu veselību, vidi atstāj pārtika, ko ēdam, gan arī par pārtikas sadalījumu pasaulē – tās trūkuma un pārprodukcijas paradoksu. Sākot apzināties atbildību par savu ķermeni, arī skolēni var sākt aizdomāties par pārtikas ietekmi uz vidi un cilvēku. Tā kā pārtika ir viena no mūsu pamatvajadzībām, šis temats ir nesaraujami saistīts ar daudzām vides tēmām, kuru skatīšana caur pārtikas prizmu veicina sistēmisku domāšanu un ilustrē to, kā pārtika ietekmē vidi, mūsu veselību un arī sociālos jautājumus globālā mērogā.
Programmā piedalās deviņas Eiropas valstis – Bulgārija, Horvātija, Čehija, Latvija, Malta, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija.
Caur dažādām aktivitātēm un izglītojošiem materiāliem, programma informēs par globāliem izaicinājumiem un to nozīmi vietējā līmenī – reģionā, pilsētā vai ciematā. Tā veicinās izpratni par efektīvu resursu izmantošanu, bioloģisko daudzveidību, klimata pārmaiņām, cilvēktiesībām un godīgu tirdzniecību; par šķietami attālinātām tēmām, kuras mēs varam ietekmēt pozitīvi vai negatīvi, mainot savus ēšanas paradumus.
„Ēdam atbildīgi!” – https://www.facebook.com/edamatbildigi/timeline
Ekoskolas – http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas, http://www.draugiem.lv/ekoskolas/
Izglītības iestādes, piedaloties projektā „Ēdam atbildīgi!” saņems finansiālu atbalstu savu ideju īstenošanai no Eiropas Savienības. Dokuments sagatavots „Ēd atbildīgi!” projekta ietvaros ar finansiālu atbalstu no Eiropas Savienības. Par dokumenta saturu atbild oficiālais projekta partneris un pārstāvis Latvijā – Vides izglītības fonds.
“Lielās augu medības” iedvesmo rūpēties par bioloģisko daudzveidību
Babītes vidusskolas pedagogs un Ekoskolas projekta vadītāja Diāna Eglīte piedalīsies seminārā “Lielās augu medības”.
Jau otro gadu turpinās starptautiskais projekts “Lielās augu medības”, kurā šogad piedalīsies vairāk nekā 80 skolas.
29.augustā Rīgas Rīnūžu vidusskolā notiks ievadseminārs jauno dalībskolu un pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem, kurā iepazīstinās ar projekta metodiku.
Bioloģiskās daudzveidības projekts “Lielās augu medības”, kas norit ar Toyota kompānijas atbalstu, ir ilgtermiņa iniciatīva, kuras mērķis ir iesaistīt jauniešus skolas tuvīnās apkārtnes augu un kukaiņu sugu daudzveidības izpētē un veicināšanā.
Skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu pārstāvji seminārā ne tikai iepazīsies ar projekta metodiskajiem materiāliem un piedalīsies nodarbībās par bioloģiskās daudzveidības aizsardzību, bet arī iesaistīsies praktiskās darbnīcās, kurās uzzinās, kā izmantot skolas pagalmus un apkārtējās dabas teritorijas, lai mācītu par augu un kukaiņu daudzveidību. Nozīmīga semināra daļa būs tādu konkrētu rīcību atpazīšana un apgūšana, kuras ļauj veicināt bioloģisko daudzveidību skolas apkaimē – pedagogiem gūs ieskatu piemēros no citu valstu pieredzes, veiksmīgajām stratēģijām. Galvenie uzdevumi skolām, kas piedalās projektā, ir palielināt bērnu interesi par dabas vērtībām un ar konkrētām rīcībām veicināt sugu daudzveidības saglabāšanos vai pat pieaugšanu skolas apkārtnē.
Bioloģiskās daudzveidības projekts Ekoskolām sadarbībā ar Toyota ir vērsts uz bioloģisko daudzveidību, īpašu uzsvaru liekot uz augu pasauli un to sugām. Projektā ietverti izglītojoši aspekti, balstoties Vides izglītības fonda (FEE) izglītības principos, un praktiskas rīcības, kas balstās Kjū karaliskā botāniskā dārza (KEW) resursos, ar finansiālu atbalstu no Wellcome Trust fonda. Projekts ilgs piecus gadus.
Pasākums notiek ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.
Informāciju sagatavoja – Lelde Vaivode, lelde.vaivode@zemesdraugi.lv