Ceturdiena, 2024. gada 23 . maijs

Vārds diena: Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

Ekoskolas aktivitātes 2017./2018.m.g.

Lai dabai saudzīgāk

Apgūstot kritisko domāšanu, Žurnālistikas pulciņa dalībnieki veica savdabīgu eksperimentu.

Viena no pulciņa dalībniecēm pauda sašutumu, ka Latvijā izcērt kokus tādēļ, lai Latvijas Olimpiskā komiteja varētu nodrukāt papīra hantelītes Olimpiskajai dienai. Tika uzdots arī jautājums : “ja Babītes vidusskola ir Ekoskolu tīklā, mēs ikdienā cenšamies taupīt papīru, aprakstot to no abām pusēm, bet pēc Olimpiskās dienas papīra hantelītes tiek izmestas kā nevajadzīgas. Vai tas ir pareizi?”

Veicām savu eksperimentu cenšoties noskaidrot, kā ir patiesībā. Eksperiments tika veikts izmantojot telefonintervijas metodi.

Sazinājāmies ar Latvijas Olimpiskās komitejas pārstāvi un noskaidrojām, ka gatavojoties Vislatvijas rīta vingrošanai, kas notiek Olimpiskajā dienā, 2017. gadā tika izgatavotas 268 000 hantelītes, kas nosūtītas uz 563 izglītības iestādēm visā Latvijā.

Uzņēmums, kas izgatavo hantelītes mums atklāja, lai izgatavotu minēto hantelīšu apjomu, nepieciešamas 17 500 A2 izmēra papīra loksnes.

Kā mums noskaidrot, cik daudz koku  jānocērt, lai izgatavotu 268 000 hantelītes?

Atbildi meklējām Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūtā, kur operatīvi veicot aprēķinus mums tika paziņots – lai izgatavotu 268 000 hantelītes, tam nepieciešami trīs vidēji lieli bērzi.

Saņemot atbildi uz savu galveno jautājumu pulciņa dalībnieki teica: “Trīs bērzi, tas taču nav daudz!” Jā, no vienas puses nav daudz, bet tas ir tikai viens mazs projekts un trīs lieli koki.

Kā mums skaidroja Latvijas Olimpiskajā komitejā, tad katras izglītības iestādes ziņā ir izmantot piedāvātās hantelītes, vai neizmantot, tādēļ, mēs, kā Žurnālistikas pulciņa dalībnieki, aicinām izvērtēt, varbūt izglītības iestādes, kas ir Ekoskolu tīklā,  varētu atteikties no papīra hantelīšu izmantošanas un izdomāt kādu radošāku metodi Vislatvijas rīta vingrošanas norisē, izgatavojot hantelītes pašu spēkiem, vai vingrot bez palīglīdzekļiem, lai dabai saudzīgāk.Esi tur, kur citi būs rīt

No 1.-3. decembrim mūsu skolas pārstāvji Samanta Rozenberga un Jānis Ansons piedalījās apmācībās “Esi tur, kur citi būs rīt”. Apmācības notika Lilastes viesu namā. Šo trīs dienu laikā dalībnieki uzzināja visu par “Homoecos” darbību, par organizācijas mērķiem un iecerēm. Kā arī dalībnieki iesaistījās projektu darbnīcās un grupu darbos.
Tagad tiek strādāts pie iniacitīvas plānošanas un realizēšanas, kas drīz tiks demonstrēta Babītes vidusskolas skolēniem.


Ekoskolas vadītāja Diāna Eglīte uzrunā radio NABA auditoriju

Par pārtikas atkritumiem un to samazināšanas nepieciešamību publiskajā telpā runā jau labu laiku. Ir dažādas idejas, kā tos samazināt. Taču, kā mēs visi zinām, diskusijas, semināri, raksti, lekcijas un konference ir viena esības teritorija, savukārt “reālā dzīve” – pavisam cita.

Kā un vai pārtikas atkritumi tiek samazināti, piemēram, skolās? Par to radio NABA raidījumā “Nezāle” stāstīja Babītes vidusskolas Ekoskolas vadītāja Diāna Eglīte un vides eksperte Jana Simanovska.

Radio ierakstu var noklausīties šajā saitē http://naba.lsm.lv/lv/raksts/nezale/partikas-atkritumu-problema-viesos-vides-eksperte-jana-simanovsk.a95721/


Rīcības diena Babītes vidusskolā

Babītes vidusskolā 3. novembrī notika Rīcības diena. Rīcības dienas tēma šogad ir “Dzīvība uz Zemes”.
Ekoskolas padome uzņēma viesus no Vecumnieku, Kalnciema, Aglonas un Aizkraukles vidusskolām.
Rīcības dienas dalībnieki pulcējās aktu zālē, lai noklausītos a/s Latvijas Valsts meži sagatavoto lekciju un pēc tam mērotos zināšanās un veiklībā izpildot sagatavotos uzdevumus.
Kopā ar viesiem no citām skolām, Ekopadomes pārstāvji devās gājienā uz vietējo kokapstrādes uzņēmumu “Mazās priedes”, kur uzzināja par uzņēmuma darbību un mēbeļu ražošanas procesu. Gājiena laikā Piņķu iedzīvotājiem tika demonstrēti plakāti, kas mudina sargāt dabu un rūpēties par kokiem.
Rīcības dienas noslēgumā, notika skolu prezentācijas un sacensības ar vides izglītību saistītos uzdevumos, kā arī jauka kopā būšana un jaunas iepazīšanās.
Pateicamies par atbalstu Rīcības dienas organizēšanā uzņēmumiem “Rēzeknes gaļas kombināts” un “Maxima Latvija”.
Rīcības dienas ir Ekoskolu aizsākta kampaņa ar mērķi pievērst skolēnu un plašākas sabiedrības uzmanību jautājumiem par videi draudzīgu dzīvesveidu.
Kampaņa mudina Ekoskolu jauniešus un ikvienu skolas pārstāvi būt par pārmaiņu radītājiem vides aizsardzībā, rīkoties pašiem un par atbildīgu rīcību izglītot sabiedrību.

                                            
« of 45 »

 Rīcības diena

Babītes vidusskolā 3. novembrī notiks Rīcības diena. Rīcības dienas tēma šogad ir “Dzīvība uz Zemes”.
Babītes vidusskolas Ekopadome Rīcības dienā uzņems viesus no Vecumnieku, Kalnciema, Aglonas un Aizkraukles vidusskolām, notiks skolu prezentācijas, Latvijas Valsts meži organizēta lekcija un radošās darbnīcas. Skolas arī sacentīsies ar vides izglītību saistītos uzdevumos.
Kopā ar viesiem no citām skolām, Ekopadomes pārstāvji dosies ekskursijā uz uzņēmumu “Mazās priedes”.
Pateicamies par atbalstu Rīcības dienas organizēšanā uzņēmumiem “Rēzeknes gaļas kombināts” un “Maxima Latvija”.
Rīcības dienas ir Ekoskolu aizsākta kampaņa ar mērķi pievērst skolēnu un plašākas sabiedrības uzmanību jautājumiem par videi draudzīgu dzīvesveidu.
Kampaņa mudina Ekoskolu jauniešus un ikvienu skolas pārstāvi būt par pārmaiņu radītājiem vides aizsardzībā, rīkoties pašiem un par atbildīgu rīcību izglītot sabiedrību.


Viesojamies Daugmales pamatskolā

Šodien mūsu skolas pārstāvji Markus Muzikants, Johanna Priedīte (7.ma klase), Elīza Bērziņa, Samanta Ermane (7.a klase), Emīlija Runce (7.b klase) un Emīlija Eglīte (3.a klase) devās uz Daugmales pamatskolas rīkoto Ekoskolu Ekopadomju dalībnieku divu dienu pieredzes apmaiņas pasākumu. Dalībnieki piedalījās dažādos pasākumos, prezentēja mūsu skolu, stāstīja par Ekopadomes veikto darbu un smēlās idejas no citiem. Viens no vakara pasākumiem bija erudīcijas konkurss, kur 2. vietu ieguva Elīzas komanda, bet trešo Samantas komanda. Kā arī pasākuma programmā ietilpa bioloģiskās saimniecības “Atvases” apmeklēšana. Liels paldies Daugmales pamatskolas skolotājām par pusdienu pagatavošanu!

 


EKO Popiela

Babītes vidusskolā 18. oktobrī norisinājās viens no labākajiem gada pasākumiem “Eko Popiela”, kas vienkopus aktu zālē pulcēja teju visus skolas izglītojamos.
Šogad Popielu organizēja Babītes vidusskolas Ekopadome, tādēļ priekšnesumos bija jāiekļauj tēma par dabu, vidi un pasauli.
Popielā tika aicinātas piedalīties 6.-12.klašu komandas.
Lielākais pasākuma pārsteigums bija Popielas žūrija, kuras sastāvā bija Latvijā pazīstami mākslinieki – dziedātāja Sabīne Berezina un aktieris Kristaps Rasims. Priekšnesumus vērtēja arī Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga un Ekoskolu programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšāns.
Sīvā konkurencē 1. vietu izcīnīja 11.a klase, 2. vietu 10. klase, bet 3. vietā ierindojās 11.b klase.
Liels paldies visiem Popielas dalībniekiem un jo īpaši pedagogiem, kuri palīdzēja savai klasei sagatavot priekšnesumus.
Liels paldies arī z/s Jaunbrēmeles un Babītes veikala “Elvi” saimniecei Ievai Brūverei par balvu nodrošināšanu.


Babītes vidusskolu apmeklē Life Link sadraudzības skolu valdes loceklis Larss Rudēns

Baltijas jūras reģiona projekta Baltic Care ietvaros, Babītes vidusskolu apmeklēja Life Link sadraudzības skolu valdes loceklis Larss Rudēns.

Vizītes mērķis bija iepazīt Babītes vidusskolu un uzzināt, ar kādiem panākumiem Ekoskolas padome darbojas Baltic Care projektā un kādi ir tuvākie darbības mērķi.  Atzinīgi novērtējis Ekopadomes ziņojumu, L. Rudēns devās ekskursijā pa izglītības iestādi.

L.Rudēns jau vairāk kā 25 gadus darbojas Baltijas jūras reģiona universitāšu grupā ar lielu pieredzi  ilgtspējīgā attīstībā, tāpēc  L.Rudēna mērķis ir palīdzēt ar padomu un atbalstīt skolas, kas iesaistījušās projektā Baltic Care.

Babītes vidusskola ir viena no paraugskolām, kas piedalās Baltijas jūras reģiona projektā Baltic Care. Projektam pieteiktas kopumā 16 skolas no Zviedrijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.


Kā aktualizēt vides problēmas, plānot pasākumus, uzstāties publiski un kā efektīvāk strādāt komandā? To un daudz ko citu jaunieši apguva Rudens Zaļās skolas otrajā dienā. Neiztrūkstoša daļa – starpbrīžu aktīvās spēles.

   


Mazpulka dalībnieki piedalās meža stādīšanā

2017. gada 29.septembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”, Dabas aizsardzības pārvaldi un ekoskolām no visas Latvijas devās izglītojošā ekspedīcijā mežā, lai mācītos par klimata pārmaiņām un oglekļa mazietilpīgu attīstību (OMA), kā arī iestādītu OMAs mežu. 

Dienas laikā 111 skolēni no 14 Latvijas skolām iestādīja aptuveni 500 priedes. Bērni piedalījās arī 14 dažādās darbnīcās, kurās bija iespēja uzzināt gan par koku ietekmi uz klimata pārmaiņām, purvu lomu oglekļa dioksīda uzkrāšanā, klimata pārmaiņām Latvijā, gan arī par bioloģisko daudzveidību mežos, mežu atjaunošanu un kopšanu u.c. Kā atzina pasākuma dalībnieki, šī ir bijusi vērtīga pieredze bērniem un pieaugušajiem.

Babītes vidusskolu pasākumā pārstāvēja pedagogs Madara Oškalne un interešu izglītības programmas “Mazpulks” dalībnieki.

OMAs meža stādīšana ir 2017. gada 30.-31. oktobrī, Rīgā VARAM rīkotās starptautiskās konferences “Baltijas ceļš uz oglekļa mazietilpīgu un klimatnoturīgu attīstību” ieskaņas pasākums.

                        


Ekoskolas pārstāvji apmeklē semināru Zviedrijā

No 22. līdz 24. septembrim četru Latvijas Ekoskolu delegācijas viesojās Zviedrijas pilsētā Sigtunā, lai tiktos ar kolēģiem no Baltijas valstu un Zviedrijas skolām. Ar šo pieredzes apmaiņas semināru tiek aizsākts Baltic Care projekts, kuru rīko Life-Link organizācija sadarbībā ar Baltijas universitāšu programmu, Vides izglītības fondu un citām organizācijām.

Babītes vidusskolu seminārā pārstāvēja izglītības iestādes direktore Ilze Rozenberga, Ekoskolas vadītāja Diāna Eglīte un Ekopadomes pārstāve Ērika Kuzmiča.

Seminārā piedalījās gan pedagogi gan jaunieši no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas, iegūstot iespēju klausīties Upsalas universitātes pasniedzēju un vides zinātnes studentu vadītās nodarbības par ilgtspējas jautājumiem – ekoloģisko pēdu, ilgtspējīgu uzņēmējdarbību un mūsu iespējām mainīt pasauli sev apkārt. Nodarbību galvenais mērķis bija palīdzēt izveidot un uzlabot rīcības plānu, ko skolām īstenot nākamā mācību gada laikā.

Baltic Care projekta mērķis ir popularizēt Ekoskolu programmai radniecīgo Life-Link kustību Baltijas valstīs, veicinot pieredzes apmaiņu starp Ekoskolām un citām izglītības iestādēm ar spēcīgām vides izglītības iniciatīvām. Pirmajā projekta gadā katrā no 16 skolām (4 Zviedrijā, 4 Igaunijā, 4 Latvijā un 4 Lietuvā) tiks īstenota kāda no Life-Link rīcībām apkārtējās sabiedrības labā. Nākamajos gados paredzēts šo pieeju popularizēt arī plašākā lokā, iesaistot daudz vairāk izglītības iestāžu.

Latviju seminārā pārstāvēja Aizkraukles novada ģimnāzija, Babītes vidusskola, Limbažu 3. vidusskola un Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzija. Šīs skolas arī darbosies projekta pirmajā gadā īstenojot Life-Link rīcības, kas gan ļoti viegli iekļaujas ikgadējā Ekoskolu Rīcības plānā.

Baltic Care projekts tiek īstenots ar Zviedrijas institūta finansiālu atbalstu.

 


Ekopadome piedalās Ekoskolu komandu konkursā Valdemārpilī

Babītes vidusskolas Ekopadomes pārstāvji 15. septembrī piedalījās Valdemārpils vidusskolas organizētajā Ekoskolu komandu konkursā, kas veltīts transporta un ilgtspējīgas mobilitātes tēmai “Melniem dūmiem sakām NĒ, ar riteni ir jārullē!”
Pasākumā piedalījās 19 komandas no 14 Latvijas skolām, lai sacenstos tematiskās aktivitātēs un veicinātu Ekoskolu sadraudzību.
Piedāvājam nelielu foto ieskatu pasākuma norisē.

               

Mūsu šīgada logo. Autors: 11.a klases skolniece Liene Krivenoka


Starptautiskais Zaļais karogs turpinās plīvot Babītes vidusskolas karoga mastā

Svinīgā ceremonijā, kas 12. septembrī notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Babītes vidusskolas Ekoskolas pārstāvji saņēma starptautisku sertifikātu par sasniegumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanā izglītības iestādē un tās apkārtnē.
Arī šajā mācību gadā esam spējuši saglabāt Zaļo karogu, kas ir kā starptautisks novērtējums Ekoskolas īstenotajiem projektiem, kas paveikti mācību stundās un ārpusstundu darbā vides izglītības jomā.
Babītes vidusskolas Ekoskolas vadītāja Diāna Eglīte saka lielu paldies visiem, kas atbalstīja un iesaistījās Ekoskolas aktivitātēs!


Taivānas Ekoskolu delegācija viesojas Babītes vidusskolā

Šodien Babītes vidusskolas Ekoskolas padomes dalībnieki uzņēma viesus no Taivānas izglītības iestādēm, kas arī ir Ekoskolu tīklā, lai iepazīšanās vizītē pastāstītu par Babītes novadu, mūsu izglītības iestādi un Ekoskolas padomes darbu un īstenotajiem projektiem. Tikšanās laikā viesi pastāstīja par vides saglabāšanas projektiem, kurus tie īsteno savā valstī un labprāt diskutēja ar mūsu jauniešiem par nākotnes sadarbības iespējām.
Vizītē piedalījās arī Taipejas Misijas Latvijā vadītājs Rong-Chuan Wu.


Latvijas Jaunie vides līderi tiksies Vasaras Zaļajā skolā

No 10. līdz 13. augustam Kokneses internātpamatskolā pulcēsies 100 aktīvākie Ekoskolu jaunieši no visas Latvijas.

Babītes vidusskolu pārstāvēs Ekoskolas projekta koordinatore pedagogs Diāna Eglīte un izglītojamie Ērika Kuzmiča, Kristiāns Āboliņš un Nadīna Stumbre.

“Šī ir pirmā reize, kad esam rīkojuši atlasi, lai pulcētu iniciatīvām bagātākos un aktīvākos jauniešus. Vispirms tiksimies Vasaras Zaļajā skolā, pēc tam – programmas turpinājumā Rudens Zaļajā skolā. Mūsu mērķis ir ne vien izglītot jauniešus vides jautājumos, bet arī atbalstīt, motivēt un nostiprināt viņu prasmes rīkoties. Vasaras Zaļā skola vienlaikus ir arī pamats vides aizsardzībā ieinteresētu jauniešu sadarbības un pieredzes apmaiņas tīklam,” stāsta Vasaras Zaļās skolas koordinators Edmunds Cepurītis.

Jauniešu forumā jeb Vasaras Zaļajā skolā jaunieši piedalīsies atraktīvās nodarbībās un meistarklasēs kopā ar pieredzējušiem viedokļu līderiem un ekspertiem no vadošajām vides organizācijām. Plašajā četru dienu programmā iekļautas nodarbības par tādām tēmām kā patēriņš un tā ietekme uz vidi; apjoma mazināšana – un mežu aizsardzība. Radošajās darbnīcās jauniešiem būs iespēja gūt vērtīgas prasmes radošo kampaņu plānošanā un videi draudzīgā ēdiena un higiēnas preču gatavošanā. Nodarbības vadīs tādi foruma viesi kā Elīna Kolāte (Pasaules Dabas fonds), Artūrs Jansons (homo ecos:), Jānis Brizga (Zaļā Brīvība), Liene Jurgelāne (Latvijas Jaunā teātra institūts), veģetāra uztura skolas “Vegus” vadītāja Dita Lase u.c. eksperti.

Vasaras zaļā skola ir daļa no projekta “Zaļais aicinājums”, ko organizē Vides izglītības fonds ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Pasākums rīkots sadarbībā ar Kokneses internātpamatskolu – attīstības centru un Kokneses novada domi. Ar SIA “NMS RIGA” atbalstu foruma laikā būs pieejams “LUCART” higiēnas papīrs, kas ir iegūts no pārstrādātām tetrapaku celulozes šķiedrām, savukārt SIA “Purenn” foruma vajadzībām nodrošinās videi draudzīgāku sadzīves ķīmiju. Rūpēs par vidi, pasākuma ietvaros tiks iespējami ierobežots atkritumu daudzums, netiks izmantoti vienreizējās lietošanas trauki un tiks padomāts par efektīvāko ūdens, enerģijas un transporta resursu izmantošanas veidu. Apzinoties mūsdienu industriālās lauksaimniecības ietekmi uz vidi, pasākuma laikā tiks arī samazināts dzīvnieku izcelsmes produktu daudzums dalībnieku ēdināšanā.

Par Ekoskolu programmas īstenošanu Latvijā ir atbildīgs Vides izglītības fonds (VIF), pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis, kas Latvijā nodrošina visu starptautisko FEE programmu – Zilais Karogs, Zaļā Atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu – īstenošanu vai pārraudzību.

Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, 26163508

Vasaras Zaļās skolas koordinators – Edmunds Cepurītis, 26330586

Informācija par Ekoskolu programmu – Daniels Trukšāns, 26349865


Ekoskolu vasaras forums 2017

No 8. līdz 10. augustam Kokneses internātpamatskolā notiks plašs vides izglītības un pieredzes apmaiņas pasākums – Vides izglītības fonda organizētais Ekoskolu Vasaras forums.

Forumā Babītes vidusskolu pārstāvēs Ekoskolas projekta koordinatore pedagogs Diāna Eglīte un izglītojamie Ērika Kuzmiča, Kristiāns Āboliņš un Nadīna Stumbre.

Forumā pulcēsies 110 koordinatori Ekoskolām visā Latvijā, lai dalītos pieredzē, iepazītos ar aktualitātēm vides izglītībā un apgūtu, kā sniegt atbalstu jaunajiem vides līderiem. Pasākuma programmā iekļautas dažādas informatīvas un praktiskas aktivitātes, kuras vadīs pieredzējuši vides eksperti un lektori. To vidū – Anita Ieriķe (RPIVA), Artūrs Jansons(homo ecos:), Artūrs Polis (Latvijas Permakultūras biedrība), pārstāvji no Dabas aizsardzības pārvaldes u.c. eksperti, ar kuriem tiks pārrunātas tādas tēmas kā brīvdabas pedagoģijas principi, atkritumu samazināšana skolas ikdienā, biodaudzveidība, aprites ekonomika un jauniešu pilsoniskā aktivitāte. Cita starpā pedagogiem būs arī iespēja papildināt prasmes praktiskajā darbnīcā kopā ar bloga edamzale.lv autori Marutu Rampāni, kura stāstīs par videi draudzīgu gatavošanu.

Apmācību mērķi ir paaugstināt pedagogu kvalifikāciju un zināšanas par aktuālajām vides problēmām, veicināt mācību metožu izplatību, kas var atbalstīt atsevišķus jauniešus kā viedokļu līderus vides jautājumos, kā arī nodrošināt pieredzes apmaiņu starp programmā iesaistītajām skolām. Pasākuma organizatori uzsver, ka vides aizsardzības principi forumā tiks ievēroti arī praktiski – netiks izmantoti vienreizlietojamie trauki un tiks uzmanīts, lai atkritumu daudzums būtu pēc iespējas mazāks, savukārt ūdens, enerģijas un transporta resursi tiktu izmantoti pēc iespējas efektīvāk. Apzinoties mūsdienu industriālās lauksaimniecības ietekmi uz vidi, pasākuma laikā tiks arī samazināts dzīvnieku izcelsmes produktu daudzums dalībnieku ēdināšanā.

Pasākumu organizē Vides izglītības fonds sadarbībā ar Kokneses internātpamatskolu – attīstības centru un Kokneses novada domi, kā arī Mežu attīstības fonda finansējumu. Ar SIA “NMS RIGA” atbalstu foruma laikā būs pieejams “LUCART” higiēnas papīrs, kas ir iegūts no pārstrādātām tetrapaku celulozes šķiedrām, savukārt SIA “Purenn” foruma vajadzībām nodrošinās videi draudzīgāku sadzīves ķīmiju. Ekoskolu programmas darbību atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

Par Ekoskolu programmas īstenošanu Latvijā ir atbildīgs Vides izglītības fonds (VIF), pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis, kas Latvijā nodrošina visu starptautisko FEE programmu – Zilais Karogs, Zaļā Atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu – īstenošanu vai pārraudzību.

Informāciju sagatavoja – Ilze Rušmane, 26163508

Ekoskolu Vasaras foruma koordinators – Edmunds Cepurītis, 26330586

Plašāka informācija par Ekoskolu programmu – Daniels Trukšāns, 26349865

Pēdējais atjaunošanas datums: 28.12.2017 13:40
atpakaļ