Ekoskolas aktivitātes 2021./2022. m.g.
2021.GADA AUGUSTS
Vides izglītības fonds sadarbībā ar partneriem no Somijas, Igaunijas un Krievijas veica dalībnieku atlasi unikālam starptautiskam projektam ”Youth Eco Hub”, kura vidū bija arī Babītes vidusskola.
Šī projekta mērķis ir veicināt sadarbību starp Baltijas jūras reģiona Ekoskolām, kuras vēlas īstenot praktiskas videi draudzīgas iniciatīvas un palielināt izpratni par klimata pārmaiņām, bioloģisko daudzveidību un aprites ekonomiku.
Projekta Youthecohub
plānotās starptautiskās misijas vietā epidemioloģisko apstākļu dēļ no 18.līdz 21.augustam norisinājās komandu
brauciens tepat Latvijā. Tajā piedalījās arī mūsu skolas Ekopadomes un projekta
Youthecohub dalībnieces Annija Gaile,
Lauma Paleja, Emīlija Roberta Eglīte un
Sintija Skuja.
Projekta pirmās divas dienas tika aizvadītas
Amatas pamatskolā, kur jau pirmajā dienā mūs sagaidīja ar garšīgām, veģetārām
pusdienām. Vēlāk norisinājās iepazīšanās un saliedēšanās pasākumi ar pārējiem
brauciena dalībniekiem no Amatas pamatskolas, Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas
un Rīgas 21. vidusskolas, kas sagatavoja mūs kopīgam komandas darbam
“Jauno vanagu” veidotajā nakts trasē.
Otrās dienas aktivitātes aizsākās ar pārgājienu
Cecīļu dabas takās, kura laikā mēģinājām saskatīt līdzības cilvēkā un apkārtējā
vidē, atpazīt dabas objektus pēc taustes, kā arī vēl vairāk iepazīt viens otru.
Dienas turpinājumā izgatavojām bišu mājas no niedrēm, kā arī sēklu bumbas, kuras
vēlāk vakarā devāmies izmētāt tuvākajā apkārtnē, lai vairotu bioloģisko
daudzveidību.
Trešajā dienā, pieturot vairākās vietās,
devāmies mājās. Izgājām izglītojošu trasi Dabas un tehnoloģiju centrā
“Urda”, paēdām pusdienas “Raganas ķēķī”, uzzinājām vairāk
par siltumapgādi “Salaspils siltumā”, izzinājām urbano dārzu ideju
“Sporta pils dārzos” un paēdām vegāniskas vakariņas
“Kozyeats”. Vakara un ceļojuma noslēgumā devāmies uz Ķemeru purvu,
kur kopā ar “Purva bridējiem” bridām purvā ar purva kurpēm. Uzzinājām
vairāk par purvu, tā iemītniekiem un kā tas veidojies, kā arī baudījām
saulrietu un skaistos skatus.
Ceturtās dienas rītā iepazīstinājām viesus ar Babītes vidusskolas Ekoskolas darbu un pavadījām citus projekta dalībniekus ar jaunām idejām tālākam darbam.
—————————————————————
2021.GADA SEPTEMBRIS
20.septembrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notika Ekoskolu apbalvojumu pasniegšana un Babītes vidusskola saņēma prestižo starptautisko Zaļo karogu un starptautisko ekoskolas sertifikātu.
Ekoskolu programma ir viena no visaptverošākajām un populārākajām vides izglītības pieejām pasaulē, kura šajā mācību gadā Latvijā svinēs 20 gadus.
Liels prieks, ka arī mēs varam aktīvi veicināt sabiedrības līdzdalību apkārtējās vides pārvaldībā.
____________________________________________________
2021.GADA OKTOBRIS
“Ikdienā patērējam pārtikas produktus, kuri aug tikai noteiktos klimata apstākļos. Ir grūti iedomāties mūsu dzīvi bez aromātiskas kafijas, saldas šokolādes un gardiem apelsīniem vai banāniem. Taču šo un citu attīstības valstīs audzēto produktu tirdzniecība ne vienmēr ir taisnīga. Lielākā peļņas daļa tiek dažādiem starpniekiem un izplatītājiem.
Šo nevienlīdzību palīdz risināt Godīgā tirdzniecība, piedāvājot labākus nosacījumus vietējiem mazajiem ražotājiem un strādniekiem. Produkti vai preces, kas ir audzētas vai ražotas šajos kooperatīvos, tiek marķētas ar Godīgās tirdzniecības marķējumu”. *
Babītes vidusskola sadarbībā ar sabiedrisko vides aizsardzības un vides izglītības organizāciju “Zaļā brīvība” iesaistījās, un attālināti tika novadītas piecpadsmit mācību stundas par Godīgas tirdzniecības principiem. Jaunieši rakstīja esejas un dalījās pārdomās, kāpēc būtiski ievērot godīgas tirdzniecības pamatprincipus. Kopā tika uzrakstītas trīs simti četrdesmit deviņas esejas. Te daži citāti ieskatam:
“Katrs no mums var kaut ko darīt, lai veicinātu godīgu tirdzniecību. Es pārliecinātos, kādos apstākļos tiek radīti produkti, kurus es patērēju, un izvēlētos tikai tādus, par kuriem esmu pārliecināta, ka tie radīti ar cieņu pret vidi un sabiedrību – es “pārslēgtos” tikai uz godīgas tirdzniecības produktiem un aicinātu to darīt visiem. Kādreiz es nebiju aizdomājusies, kādu postu var nodarīt negodīga tirdzniecība, tagad, kad es to zinu-nevaru iztēloties dzīvi nākotnē, ja netiktu ieviesta godīga tirdzniecība”. (Denīze)
“Galvenais iemesls bērnu darba izmantošanai ir nabadzība, taču ir arī citi iemesli, piemēram, ģimenes gaidas. Taču mēs ar to varam cīnīties. Cīnīties pret bērnu darba izmantošanu, rīkojoties atbildīgi un pērkot produktus ar godīgās tirdzniecības marķējumiem. Šie produkti atrodami daudzos veikalos, arī lielākajās mazumtirdzniecības ķēdēs, piem., “Fairtarde””. (Anete)
“Kopumā godīga tirdzniecība ir ļoti vēlama un ieguvējs ir ikkatrs, varbūt ne visi būtu ieguvēji finansiāli, bet tādā gadījumā pavisam noteikti būtu morāli ieguvēji, jo padarītu daudzu dzīves daudz patīkamākas un sekmētu veselu valstu attīstību. Godīga tirdzniecība ir iemesls nabadzīgāku valstu attīstības turpināšanai un tās paātrināšanai, bez tās Pasaulē aizvien vairāk palielinātos dažādu valstu attīstības līmeņu starpība”. (Matīss)
“Var secināt, ka godīga tirdzniecība noteikti ir svarīga un būtiska, tāpēc ka tā samazina vides piesārņojumu, uzlabo darba apstākļus un ņem vērā cilvēktiesības. Tomēr ir arī faktori, kas jārisina godīgas tirdzniecības pilnīgai lietderībai, piemēram, preces cena. Kopumā godīga tirdzniecība ir būtiska, un ir ceļš uz tīru un videi draudzīgu preču ražošanu”. (Teodors)
“Ļoti priecājos par šo stundu, jo agrāk nekad nebiju neko dzirdējusi par Godīgu tirdzniecību. Tagad es zinu, kas tās ir un esmu ieinteresējusi arī vecākus. Pēc stundas aizgāju uz vietējiem veikaliem, bet diemžēl neatradu nevienu produktu ar Godīgas tirdzniecības zīmes marķējumu”. (Linda)
*Info no “Zaļās brīvības” tīmekļa vietnes
.—————————————————————————————
2021.GADA NOVEMBRIS
Ar saukli “Īstais brīdis sākt…” no 15. līdz 28.novembrim visā Latvijā norisinās Rīcības dienas 2021 – bērni un jaunieši pievērš sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un vides piesārņojumam.
Ekopadome, domājot par to, lai, lietojot jau apritē esošās drēbes, neradītu pieprasījumu pēc jaunām un tādējādi nepalielinātu ūdens patēriņu šajā nozarē, organizē akciju “BABĪTES SKAPIS”. Akcijas ietvaros katrs izglītojamais kopā ar vecākiem izvērtē, vai mājās ir apģērbs, kas netiek valkāts, bet ir labā stāvoklī un iespējams noderētu citiem. Izvēlēto apģērbu jānogādā savā klasē līdz 26.11.2021.
Arī Babītes vidusskolas Ekopadome aktīvi iesaistās gan izglītojoši, gan radoši: 4.-12. klases izglītojamie piedalās Ekopadomes organizētajā konkursā, atbildot uz jautājumiem Kahoot platformā, bet 1.-3.klašu izglītojamie savu skatījumu par dzīvību ūdenī un piesārņojumu, ūdens atveseļošanu attēlo vizuālā formātā. Kādi zīmējumi mūs sagaida – redzēsim!
Laipni aicināts ikviens papildināt saukli “Īstais brīdis sākt…” un piedalīties akcijā “BABĪTES SKAPIS”, tā pievēršot uzmanību globālās vides problēmām.
P.S. !!! Akcijas “BABĪTES SKAPIS” izveidotais drēbju apmaiņas punkts savu darbību uzsāks tikai epidemioloģiski drošos apstākļos, līdzko tas būs iespējams.
.———————————————————————————————–
2021.GADA NOVEMBRIS
29. un 30. novembrī norisinājās hakatons skolēniem “Young Climathon”, ko rīko Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Vides Izglītības fondu.
Programma “Young Innovators” tiek īstenota visā Eiropā, iesaistot aptuveni desmit tūkstošus jauniešu un Babītes vidusskola bija viena no sešpadsmit Ekoskolām Latvijā, kura pieteica savu dalību.
Hakatonu “Young Climathon” divu dienu garumā pārstāvēja: Annija Gaile, Madara Krieva, Emīlija Marija Runce, Lauma Paleja un Sintija Buliga, meklējot risinājumus aktuālām vides problēmām, tostarp piesārņojumam un pārtikas atkritumiem un domāja kā pasaulei kļūt zaļākai. Divas dienas rezultējās lieliskos panākumos un ar lielu prieku varam sveikt Babītes vidusskolas komandu ar iegūto godpilno 2. vietu.
…
—————————————————————————————-
2021.GADA DECEMBRIS
Babītes vidusskolas 12.a klase trīspadsmitā decembrī piedalījās biedrības “Zaļā brīvība” organizētajā tiešsaistes lekcijā par Godīgas tirdzniecības principiem ar mērķi veicināt izpratni par ilgtspējīgu patēriņu un Godīgu tirdzniecību Latvijā.
Godīgās tirdzniecības (angl. Fair Trade) sistēma aizsākās 20. gadsimta 80. gados kā globālās tirdzniecības sociāla alternatīva.
Tiešsaistes prezentācijas laikā 12.a klase padziļināti apguva zināšanas kādi ir Godīgas tirdzniecības principi, kādi ir to izplatītākie produkti, kā arī, lai nostiprinātu pārliecību par gūtajām zinībām, piedalījās atraktīvā spēlē un ieguva lieliskas balvas. Biedrības “Zaļā brīvība” projekts “Godīgai tirdzniecībai draudzīgas Baltijas valstis” tiek organizēts sadarbībā ar Erasmus+ programmas projekta
EPALE Latvijas Nacionālo atbalsta dienestu un Ziemeļvalstu Ministru padomes un Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.
————————————————
2021.GADA DECEMBRIS
“Young innovators” ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas Climate-KIC programma, kas Latvijā tiek ieviesta, sadarbojoties Rīgas Tehniskajai universitātei, EIT Climate-KIC Hub Latvia un Vides Izglītība fondam.
Lai skolēnos veicinātu aktīvu dzīves pozīciju, pilsonisku atbildību par notiekošo savā apkārtnē, Babītes vidusskolaaktīvi iesaistījusies projektā par klimata pārmaiņām – EIT Climate-KIC “Young Innovators” .
Projektu īstenoja 12. klašu skolēni, ģeogrāfijas stundās apgūstot sistemātisko domāšanu, angļu valodā diskutējot par globālām problēmām, bet informātikā veidojot mājas lapas par e-atkritumiem. Tika veikta aptauja 4. – 12. klašu audzēkņu vidū, noskaidrojot viņu izpratni par e-atkritumiem, to apsaimniekošanu, kā arī izstrādātas jaunas idejas.
Viena no projekta idejām: “E-atkritumi: Kas mums būtu jāzina?” rezultējusies ar panākumiem, ierindojoties starp labākajām un iegūstot finansējumu 200 eiro apmērā, ko paredzēts izlietot pasākumiem angļu valodas nedēļā.
Programmas īstenošanā līdzdarbojās skolotāji: Diāna Pekša, Kristaps Muižnieks un Inese Gavare, kuri arī mācījās, apguva materiālus par klimata pārmaiņām, sistemātisko domāšanu, ideju ģenerēšanu un projektu izstrādāšanu, lai uzlabotu sava novada apkārtējo vidi.
Latvijā projektu īsteno RTU / EIT Climate-KIC Hub Latvia, Latvijas Universitāte, Vides izglītības fonds.
———————————————————————————————-
2022. GADA FEBRUĀRIS
2. februārī tiek atzīmēta Pasaules mitrāju diena, kad Kaspijas jūras krastā, Irānas pilsētā Ramsārē tika pieņemta Konvencija par mitrājiem.
Tās mērķis ir steidzami rīkoties mitrāju labā – glābt pasaules mitrājus no pilnīgas izzušanas, un atjaunot tos kurus esam jau zaudējuši. Tieši šī ekosistēma mūs nodrošina ar ūdeni un to attīra, tāpēc cilvēces nākotne ir nenoliedzami atkarīga no mitrājiem.
Lai akcentētu mitrāju lomu klimata pārmaiņu mazināšanā, Babītes vidusskolas Ekopadome, 2. februārī, aicina pārbaudīt savas zināšanas un izpildīt izglītojošu testu, kas būs pieejams Ekopadomes Instagram profilā @bvskekopadome “stāstu” sadaļā.
Lai testa rezultāti būtu veiksmīgāki, gan Ekopadomes Instagram profilā, gan skolas bibliotēkā varat iepazīties ar informāciju par mitrājiem un to aizsardzību.
————————————————————————————————–
2022.GADA FEBRUĀRIS
Silto džemperu dienas pirmsākumi meklējami 2005.gadā, kad Ekoskolas Beļģijā vērsa sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņu problēmai un kā to mazināt.
17. februārī Babītes vidusskolā norisinājās “SILTO DŽEMPERU DIENA“, kuras ietvaros skolā tika pazemināta temperatūra par 1 – 2°C, lai vērstu uzmanību klimata pārmaiņu virzienā un veicinātu videi un klimatam draudzīgākus paradumus.
Babītes vidusskolas EKOPADOME, aicināja visus uzvilkt savus siltākos un foršākos džemperus, šādā veidā simboliski parādot savu atbalstu akcijai. Visas dienas garumā norisinājās arī “Superīgākā džempera konkurss”. Ekopadomes pārstāvji dienas laikā staigāja pa skolu, vēroja un ar Jūsu atļauju iemūžināja Jūs Instagram storijos, publicējot interesantākos džemperus. Lieliska iespēja arī pašam publicēt foto, atzīmējot @bvskekopadome un lietojot mirkļbirkas #UzvelcDžemperi un #ekoskolas.
Uzvarētāju izvēlējāties tieši Jūs, balsojot par to Instagram kontā @bvskekopadome.
—————————————————————————————————————–
2022. GADA MARTS
Jau otro gadu pēc kārtas norit akcija “Skrējiens apkārt pasaulei”, kuru organizē Babītes vidusskolas Ekopadome. Tās mērķis ir veicināt aktīvu un videi draudzīgu dzīvesveidu, kā arī iepazīt sev tuvākos ūdensresursus.
Šogad Babītes vidusskolas Ekopadome, pārstāvot Mārupes novadu, ir izaicinājusi Limbažu vidusskolu, Vecumnieku vidusskolu, Amatas pamatskolu un skolu pārstāvētos novadus piedalīties akcijā.
Mēneša laikā katra novada iedzīvotāji sacentīsies par visātrāk noieto ceļu apkārt zemeslodei – 40075 km.
Kas jādara?
- Savā viedierīcē lejuplādē aplikāciju “Strava”;
- pieslēdzies vai reģistrē profilu;
- pievienojies sava novada “skrējēju klubam” (Mārupes novads – “Mārupes skrējēju komanda” – https://www.strava.com/clubs/Marupes_novada_komanda);
- sākot no 14. marta, dodoties pastaigās vai skrienot, ieslēdz aplikāciju, kā aktivitātes veidu iestatot skriešana, lai krātu kilometrus sava novada komandai.
Svarīgi!
Atceries, ka akcijā drīkst reģistrēt tikai savus noietos vai noskrietos kilometrus. Ja radīsies aizdomas par citu transporta veidu izmantošanu, konkrētais rezultāts tiks anulēts un dalībniekam izteikts aizrādījums.
Aktuālā informācija un jaunumi būs izvietoti Babītes vidusskolas Ekopadomes sociālo tīklu platformās.
Prezentācija akcija “Skrējiens apkārt pasaulei” ŠEIT.
Aplikācijas “Strava” lietošanas pamācība ŠEIT.