Ekoskolas aktivitātes 2015./2016.m.g.
Informatīvie materiāli
Ekoskolu Jūras forums
No 26. līdz 31. jūlijam Vides izglītības fonds ar Saulkrastu novada domes atbalstu rīkoja jau sesto Ekoskolu forumu, kas šogad veltīts jūras un dabas aizsardzības jautājumiem. Ekoskolu Jūras forums notika Zvejniekciema vidusskolā un pulcēja vairāk nekā 200 dalībniekus no 84 izglītības iestādēm, kas iesaistījušās Ekoskolu programmā.
Arī Babītes vidusskolas pedagogi un izglītojamie piedalījās forumā un guva jaunu pieredzi un vērtīgas atziņas, kā dzīvot videi draudzīgāk.
Forums tika sadalīts divās daļās – 3 dienas pedagogiem un 4 dienas jauniešiem. Katrai grupai bija sava programma, kuras vienotais uzdevums – informēt, izglītot un nodarbināt dalībniekus veidojot izpratni par dabai draudzīgu eksistenci.
Vai zinājāt, ka lietderīgāk ir izvēlēties uzturā izmantot produktus, kas auguši vistuvāk jūsu dzīves vietai, lai ekonomētu dabas resursus produkta atgādāšanai no tālām zemēm? Kā arī to, ka bieži vien krāna ūdens ir gardāks par plastmasas pudelēs pieejamo. Kā arī, kartupeļus var izmantot pilnībā, to mizas pārvēršot gardos čipšos! Dažādas meistarklases, izstādes, izzinošas lekcijas, vērtīga kopā būšana un piedzīvojumi. Tas viss ar mērķi veidot sapratni par videi draudzīgu dzīvošanu un apzinātu izvēli rīcībā.
Jaunajā mācību gadā mūsu Ekoskolas tēma ir Ēdam atbildīgi, tādēļ forumā gūtās atziņas integrēsim projekta ietvaros.
Aicinām ikvienu iesaistīties Ekoskolas projektā, papildinot savas zināšanas un piedaloties dažādos interesantos pasākumos!
Ekoskolas koordinatore Babītes vidusskolā – Diāna Eglīte: diana.eglite@bvsk.lv
Dažas noderīgas saites no Jūras foruma:
Garšīgs blogs ar ēdienu receptēm: www.edamzale.lv
Dabas aizsardzības pārvalde: http://www.daba.gov.lv/public/
Vides izglītības fonds: http://www.videsfonds.lv/lv/
Virtuālās aptaujas: https://edurio.com/
Babītes vidusskolas pedagogi un izglītojamie piedalīsies Ekoskolu jūras forumā!
Šogad mūsu mācību iestādi forumā pārstāvēs Ekoskolas darba koordinatore Diāna Eglīte, direktora vietniece izglītības jomā Džineta Tērauda, sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Baginska un izglītojamie Ralfs Daņiļins, Olafs Kaņeps un Edgars Čirkuns.
No 26. līdz 31. jūlijam Vides izglītības fonds ar Saulkrastu novada domes atbalstu rīkos jau sesto Ekoskolu forumu, kas šogad veltīts jūras un dabas aizsardzības jautājumiem. Ekoskolu Jūras forums notiks Zvejniekciema vidusskolā un pulcēs vairāk nekā 200 dalībniekus no 84 izglītības iestādēm, kas iesaistījušās Ekoskolu programmā.
120 Ekoskolu forums arī šogad sniedz iespēju Ekoskolu pārstāvjiem izmantot vasaras brīvlaiku, lai iegūtu jaunas zināšanas, vērtīgas prasmes un apmainītos ar labākajām idejām vides izglītības jomā. Ekoskolu Jūras foruma mērķis ir pievērst uzmanību dabas aizsardzības jautājumiem un sevišķi Baltijas jūras aizsardzībai.
Foruma izglītojošā daļa ļaus dalībniekiem izprast mūsdienu lielākos draudus bioloģiskajai daudzveidībai pasaulē un Latvijā. Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis foruma dalībniekiem stāstīs par mežu aizsardzību, Latvijas Hidroekoloģijas centra pētniece Maija Balode iepazīstinās ar ūdeņu ekoloģiju, Dabas aizsardzības pārvalde iepazīstinās ar dabas aizsardzību Latvijā, bet piedzīvojumu pārgājienu rīkotāju SIA “Purvu bridēji” pārstāvis Kristaps Kiziks iepazīstinās ar purvu dabas vērtībām. Ieskatu neskartas dabas pasaulē foruma dalībniekiem sniegs arī LIFE+ projekta “Mitrāji” fotoizstāde “Purvā no -30 līdz +30”, bet saistītajās problēmās sniegs ieskatu homo ecos: izstāde “Klimata liecinieki”
Apzinoties, ka jebkurš liels pasākums neizbēgami atstāj savas ietekmes uz vidi, Ekoskolu foruma laikā tiks īstenoti vairāki principi, kas šīs ietekmes samazina – sadarbībā ar SIA Greenwalk foruma laikā tiks izmantota sadzīves ķīmija ar samazinātu ietekmi uz vidi, netiks izmantoti vienreizlietojamie trauki, tiks padomāts par efektīvu ūdens un enerģijas patēriņu, nokļūšanu uz forumu, kā arī, apzinoties mūsdienu industriālās lauksaimniecības graujošo ietekmi uz vidi, tiks samazināts dzīvnieku izcelsmes produktu daudzums dalībnieku ēdināšanā.
Lai videi draudzīgas rīcības nebeigtos līdz ar forumu, tiks piedāvātas arī vairākas nodarbības, kurās apgūt videi draudzīgu gatavošanu, sabiedriskā monitoringa principus, atkritumu samazināšanu ikdienā, nederīgo drēbju otrreizēju izmantošanu un citas prasmes, kas palīdzēs mazināt ietekmes uz vidi gan foruma dalībniekiem, gan visiem Ekoskolu audzēkņiem un arī skolotājiem. Lai uzlabotu Ekoskolu darba efektivitāti, dalībnieki tiks iepazīstināti arī ar Edurio aplikāciju.
Forums noslēgsies ar pārgājienu gar jūru, kas veltīts kampaņas Mana jūra piecu gadu jubilejai un jūras piesārņojošo atkritumu problēmai. Pārgājiena laikā tiks rīkots publisks pasākums, kura dalībnieki uzskaitīs atkritumu daudzumu piekrastē, lai iegūtu vērtīgu informāciju par piesārņojošo atkritumu izplatību.
Ekoskolu programma ir viens no populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas.
Programmu Latvijā īsteno Vides izglītības fonds, kas nodrošina visu Starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental Education – FEE International) programmu darbību un attīstīšanu.
Vides izglītības fonds – www.videsfonds.lv, www.twitter.com/videsfonds
Ekoskolas – www.draugiem.lv/ekoskolas
EKO apņemšanās koks 2016
Ekopadome skolas gaitenī iestādīja EKO apņemšanās koku, kurā katrs izglītojamais varēja iekārt lapiņu ar savu eko apņemšanos un to, kā centīsies saudzēt vidi.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Šķirošanas stafete Babītes vidusskolā!
Ja skolēnam ir jautri un interesanti, tad viņš arī iemācās ko jaunu! Tradicionālās lekcijas vietā SIA «Eco Baltia vide» sadarbībā ar AS «Latvijas Zaļais punkts» Babītes vidusskolā šodien 4. – 12. klašu izglītojamiem stāstīja par atkritumu šķirošanu.
Ar sportiskām aktivitātēm, atjautīgiem uzdevumiem un komandas gara stiprināšanu, izglītojamie uzzināja daudz jauna par vides tīrības saglabāšanu.
Stafetes un uzdevumus vadīja atraktīvais LTV sporta žurnālists Armands Tripāns un šarmantā dejotāja Marta Kalēja.
Pirmajā stafetes uzdevumā izglītojamiem bija jāzin, kurš atkritumu veids jāmet konkrētās krāsas konteinerā, stafete notika ne tikai uz precizitāti, bet arī ātrumu.
Otrajā uzdevumā izglītojamiem pareizā secībā jāsaliek kartiņas, kurās atspoguļots preces dzīves cikls, sākot ar tās iegādi un beidzot ar jaunu pārstrādātu preci, kas atkal nonāk veikala plauktā.
Trešajā uzdevumā katrai komandai pēc iespējas ātrāk jāsaplacina 20 plastmasas pudeles un tās jāievieto konteinerī.
Ceturtajā uzdevumā komandas atbildēja uz 5 jautājumiem par atkritumu šķirošanu no AS «Latvijas Zaļais punkts» metodiskā materiāla «Stikla šķirošana: zinu, gribu, daru».
Piektajā uzdevumā izglītojamiem bija jāatrod pareizās atbildes krustvārdu mīklai. Atbildes bija atrodamas AS «Latvijas Zaļais punkts» veidotajās infografikās par stiklu, papīru, plastmasu, baterijām un izlietotajām elektroiekārtām, kuras bija pieejamas skolēniem uz vietas.
Sestajā uzdevumā iegūstot aploksni ar vairākiem vārdiem, izglītojamiem visātrāk un visprecīzāk jāsaliek pareizā secībā sauklis: «Saudzē dabu – nāc uz Rimi ar auduma maisiņu!»
Emocijām un notikumiem bagāta diena!
Uzvarētājkomandas dāvanā saņēma lielu gardu kliņģeri un katrs stafetes dalībnieks tika pie Cido suliņas!
_________________________________________________________________________
Pie mums ciemos ornitologs!
Babītes vidusskolā 9. un 10. klašu izglītojamiem norisinājās lekcija par to, kā izstrādāt zinātniski pētnieciskos darbus, veikt pētījumus un pavadīt savu brīvo laiku sadarbībā ar ornitologiem. Lekciju vadīja Dr. biol. Oskars Keišs. Izglītojamie uzzināja kā veic pētījumus eksakto zinātņu pārstāvji un, ka savā darbā viņi izmanto nevis anketēšanas metodi, bet gan lauka pētījumu. Pētnieks izstāstīja par pētījumu metodēm un iespējām sadarboties ar jauno ornitologu skolu. Tāpat tika runāts arī par ekoloģijas un dabas aizsardzības jautājumiem, kā piemēram, cik putni ir svarīgi mūsu eko sistēmai, kas kopumā ietekmē mūsu veselību.
Lekcija norisinājās Dabaszinību nedēļas ietvaros, sadarbībā ar Ekoskolas padomi.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Sadarbībā ar Ekoskolu, Babītes vidusskolā norisinās Dabaszinību nedēļa!
Pasākumu norise:
18.04. – 22.04.2016 norisinās fotogrāfiju iesniegšana konkursam “Atklāj dabu caur objektīvu”. Fotogrāfijas vērtēs žūrija un notiks arī sabiedrības balsojums
18.04. – 22.04.2016 erudīcijas konkurss 6 klasēm dabaszinībās
18.04. – 22.04.2016 tiek gatavoti projekti dabaszinībās
22.04.2016 dokumentālo filmu vakars par dabu, aicināti visi izglītojamie! Filmu vakars norisināsies no plkst. 17:00 – 21:00 318. kabinetā
26.04.2016 plkst. 16:00 seminārlekcija pedagogiem un vecākiem “Pusaudžu fiziskā un garīgā līdzsvara problēmu daži risinājumi”
27.04.2016 pirmās mācību stundas laikā, norisināsies lekcija 9. un 10. klašu skolēniem par iespējām izstrādāt ZPD sadarbībā ar Ornitoloģijas biedrības speciālistiem
28.04.2016 projektu dienas prezentācijas 6. un 7. stundas laikā
29.04.2016 dabaszinību nedēļas dalībnieku apbalvošana!
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Aktīvā nedēļa Babītes vidusskolā ir noslēgusies! Piedāvājam nelielu video ieskatu.
Turpināsim piekopt veselīgu dzīvesveidu ik dienu!
Atgādinām, ka Babītes vidusskolā no 18.04. – 22.04.2016 norisinājās Aktīvā nedēļa, kuras ietvaros katrai dienai bija sava īpašā tēma:
pirmdiena – ūdens diena, kad katrs izglītojamais centās uzturā lietot vairāk ūdens, nekā ierasts;
otrdiena – vingrošanas diena, kad garajos starpbrīžos izglītojamie aktīvi vingroja;
trešdiena – taisnas muguras diena, pievērsām uzmanību savai stājai;
ceturtdiena – veģetārā diena, mēģinājām saprast, vai var paēst bez gaļas;
piektdiena – talkas diena, to pārnesam uz rītu!
Ekoskolas projekta ietvaros, šonedēļ Babītes vidusskolā norisinās aktīvā nedēļa! Esi aktīvs un piedalies!
_________________________________________________________________________
Projektu nedēļā izstrādājam darbus par veselīgu dzīvesveidu!
Babītes vidusskolā martā norisinājās projektu nedēļa, kurā daudzas klases pievērsās tēmai – veselīgs dzīvesveids. Tā, piemēram, projektu aizstāvēšanas dienā tika prezentēti materiāli par miegu un tā ietekmi uz veselību, ieteikumi pastaigām, ko mēs katrs dodam savai dvēselei, kā rūpēties par saviem zobiem, kādi ir veselīga dzīvesveida un veselīga uztura pamatprincipi, kā arī tika sacerētas veselīgās pasakas un stāsti.
Lai runā bildes!
_________________________________________________________________________________________________________________________________
UZMANĪBU, UZMANĪBU, IZGLĪTOJAMIE, KLAŠU KOLEKTĪVI UN AUDZINĀTĀJI!
Saistībā ar šī mācību gada Ekoskolas tēmu “Veselīgs dzīvesveids” Babītes vidusskolas Eko padome izsludina video konkursu “Kā veselīgs dzīvesveids maina manu dzīvi”.
Konkursa uzdevums: izveidot 2 – 3 minūšu garu video par to, kā veselīgs dzīvesveids ietekmē dzīves kvalitāti un uzlabo veselību, video materiālā paskaidrojot, kāpēc ir labi dzīvot veselīgi un draudzīgi dabai.
Video var sūtīt līdz šī gada 4. martam uz e-pastu: diana.eglite@bvsk.lv vai koplietot G-mail vietnē ar pedagogu Diānu Eglīti.
DZĪVOSIM VESELĪGI UN ZAĻI,
BŪSIM VESELI UN DABAI DRAUDZĪGI
UN MĀCĪSIM VISIEM DZĪVOT SASKAŅĀ AR DABU! 🙂
______________________________________________________________________
Kibernauta piedzīvojumi!
Eiropas Parlamenta Informācijas birojs (EPIB) reģionālo diskusiju cikla “EPicentrs” ietvaros sadarbībā ar eiroparlamentārieti Inesi Vaideri no EP Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejas izsludināja radošo darbu konkursu Pierīgas 10.-12.klašu skolēniem – KIBERNAUTA PIEDZĪVOJUMI!
Skolēnam individuāli bija jāiesniedz savs radošais darbs, kas tematiski ataino dzīvi kibervidē – tās sniegtajām iespējām un vienlaicīgi arī radītajām problēmām.10.klases izglītojamā Alekša Eglīša darbs iekļuva finālā, un viņš bija to 8 jauniešu vidū, kuri 19.februārī pulcējās Ropažu Kultūras centrā. Par savu izstrādāto darbu Aleksis saņēma Atzinības rakstu par veiksmīgu dalību šajā projektā, kā arī eiroparlamentārietes Ineses Vaideres Simpātiju balvu.
Aleksis savā radošajā darbā lika aizdomāties par mūsu ikdienas neaizsargātību, par to, ka ikvienam jādomā ne tikai par savu drošību, bet arī par vidi, kurā mēs dzīvojam.
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Eko-Eglīšu Ziemassvētku salidojums Babītes vidusskolā
Mācību gada 1. semestra noslēgumā Babītes vidusskolā tika izsludināts konkurss starp klasēm “Ziemassvētku Eko-eglīte”, kura mērķis bija pārliecināt pedagogus un izglītojamos par to, ka nav nepieciešams obligāti nocirst eglīti, lai iegūtu Ziemassvētku sajūtu, un ka šo sajūtu var iegūt arī citos veidos, nekaitējot dabai.
Katras klases uzdevums bija izveidot Ziemassvētku eglīti, kuras tapšanā izmantotie materiāli nekaitē apkārtējai videi un saudzē dabu. Izgatavotās eglītes vērtēja Babītes vidusskolas Ekopadome un administrācija. Jāsaka, ka vērtētāji bija ļoti patīkami pārsteigti par radošo izdomu un gatavo eglīšu oriģinalitāti un skaistumu un pilnībā pārliecinājās par to, ka arī bez dabiskajām eglītēm klasēs pilnībā valdīja Ziemassvētku gaisotne un sajūtas. Paldies visiem par lieliskām idejām un neparasti skaistajām eglītēm!
Tomēr, lai cik tas arī nenācās grūti, uzvarētāji nevar būt visi, tāpēc pēc garām un kaismīgām diskusijām žūrija izvēlējās uzvarētājus klašu grupās. Par tiem kļuva:
1.- 3. klašu grupā:
I vieta – 3.b klase,
II vieta – 2.e klase,
III vieta – 2.d klase;
4. – 6. klašu grupā:
I vieta – 5.b klase,
II vieta – 6.d klase,
III vieta – 4.a klase
7. – 12. klašu grupā:
I vieta – 11. klase,
II vieta – 8.ma klase,
III vieta – 8.b un 9.a klase.
Dažu uzvarētāju Eko-eglītes galerijā:
_______________________________________________________________________________________________________________
“PĀRMAIŅU SKRĒJIENS” NORITĒJA SPRAIGI, AIZRAUJOŠI UN LIELISKI! 🙂
Babītes vidusskolas Ekopadome 6. novembrī organizēja izglītojošu pasākumu – Rīcības dienu “Pārmaiņu skrējiens”, kas tika veltīta divām būtiskām tēmām – ”Veselīgs dzīvesveids” un “Klimata pārmaiņas”. Šī diena tika rīkota, lai ieinteresētu sabiedrību dzīvot videi draudzīgāk, darot labu sev un nekaitējot dabai. Pasākumā piedalījās Babītes vidusskolas Ekopadomes dalībnieki un izglītojamie no Salaspils 1. vidusskolas, Baldones vidusskolas, Aizkraukles Novada ģimnāzijas, Rīgas 61. vidusskolas un Mārupes vidusskolas.
Aktīvai dienas gaitai Babītes vidusskolas Ekopadomes komanda bija sagatavojusi dažādas aktivitātes. No rīta dalībnieki tika laipni sagaidīti, Aktu zālē notika pasākuma atklāšana ar kopīgu olimpisko deju un direktores Ilzes Rozenbergas uzrunu, vēlāk sekoja Ditas Lases lekcija “Kas ir veģetārs uzturs?”
Pēc lekcijas Rīcības dienas komandu dalībnieki devās ekskursijā. Maizes ceptuve “Lāči” mums bija organizējusi izglītojošu ekskursiju savā uzņēmumā, pastāstot par to, kā top maize. Tālāk devāmies uz Ložmetējkalnu, kur savukārt aktīvisti no jaunsardzes bija sagatavojuši komandu gara saliedēšanas spēli ar rāciju izmantošanu.
Kad atbraucām atpakaļ, Vides izglītības fonda pārstāvis Daniels Trukšāns stāstīja izglītojamiem un pedagogiem par to, kas tad vispār ir Ekoskolu programma un kā tā darbojas.
Pēc tam kustību nolūkos tika piedāvāts darboties radošajās darbnīcas – gan mūsu viesi, gan mēs varējām izpausties dažādos veidos. Katrs varēja izvēlēties strādāt divās radošajās darbnīcas no piecām piedāvātajām: “Veselīgu uzkodu pagatavošana”, “Abiotisko faktoru ietekme uz ekosistēmas izmaiņām” (dalībniekiem bija jāiztēlojas, ka viņi dzīvo uz pavisam vientuļas salas), “Slēpņošana”, “Pudeles otrā dzīve” (plastmasas pudeļu otrā dzīve – tapt par skaistiem rotājumiem) un “Aerobika”.
Pēc radošajām darbnīcām sākās spēle, kas sastāvēja no deviņiem kontrolpunktiem – uzdevumiem, kas saistīti ar veselīgu dzīvesveidu un klimata pārmaiņām – un viktorīnas. Šajā jau pavisam nopietnajā spēlē komandas tika arī vērtētas.
Kā relaksējoša atpūta pēc prātam un ķermenim aktīvās spēles sekoja lekcija “Bikram Joga” Lailas Roģes vadībā, kam savukārt sekoja notikumiem bagātās dienas kopsavilkums un apbalvošana. Pēc pavisam oficiālās daļas lēni, bet ar strauji pieaugošu jautrību sākās aktīvu kustēšanos iesildošas rotaļas un ugunīgas dejas līdz vēlām, vēlam vakaram.
No sirds pateicamies mūsu atbalstītājiem – maizes ceptuvei “Lāči”, SIA “Spilva”, SIA “Maxima”, kafejnīcai “Liepājas virziens” un zemnieku saimniecībai “Jaunbrēmeles” par atbalstu un īpaši – par milzīgo daudzumu veselīgo našķu, ar kuriem dalībnieki cienājās visa ilgā vakara garumā! Paldies jums!
Babītes vidusskolas Ekopadome no visas sirds pateicas visiem, visiem Rīcības dienas atbalstītājiem, vecākiem un pedagogiem par sniegto materiālo un morālo atbalstu, mēs to ļoti, ļoti novērtējam!
Ceram, ka mūsu darba rezultātā tās izglītības iestādes, kuras vēl nav Ekoskolu programmas dalībnieces, par tādām ātri vien kļūs un ka mūsu viesiem bija aktīva un jaunām zināšanām piepildīta, neaizmirstama diena!
Plašāku video ieskatu Rīcības dienas “Pārmaiņu skrējienā” iespējams redzēt ŠEIT:
REPORTĀŽA-RĪCĪBAS DIENA BABĪTES VIDUSSKOLĀ
YOUTUBE kanālā arī!
ŠOGAD RĪCĪBAS DIENĀ – PAR VESELĪGU DZĪVESVEIDU!
Hei, hei, visi, visi atraktīvie Ekoskolas un zaļā dzīvesveida atbalstītāji!
Novembrī atkal ir klāt RĪCĪBAS DIENA!
LAI DZĪVO VESELĪGA VIDE, UN MĒS VESELĪGI LAI DZĪVOJAM TAJĀ!
RĪKOSIMIES! 🙂
SARGI SEVI – MAZGĀ ROKAS!
Ekoskolas padome aicina izglītojamos, pedagogus un arī mūsu viesus
rūpēties par savu veselību un biežāk mazgāt rokas, lai izvairītos no dažādām slimībām!
Ja savas rokas biežāk skatītu caur lupu,
Tad manītu, cik daudz tur dzīvo baciļgrupu! 🙂
TUVOJAS RĪCĪBAS DIENA.
6. novembrī Babītes vidusskolā otro reizi tiks rīkota RĪCĪBAS DIENA, kas šogad veltīta divām būtiskām tēmām – ”Veselīgs dzīvesveids” un “Klimata pārmaiņas”.
Šo dienu Ekopadome rīko, lai ieinteresētu sabiedrību dzīvot videi draudzīgāk, darot labu sev un nekaitējot dabai. Pasākumā piedalīsies gan Latvijā darbojošās Ekoskolas, gan skolas, kas vēl nav iesaistījušās šajā programmā.
Babītes vidusskolas Ekopadome būtu ļoti, ļoti pateicīga, ja vecāki varētu ziedot savu laiku un zināšanas šim pasākumam, vadot kādu interesantu lekciju vai radošās darbnīcas. Priecāsimies arī, ja kādam būtu iespēja ziedot veselīgus rudens našķus, ar ko priecēt viesus.
Sīkāka informācija pa tālr.: 27636903 vai e-pastu: stefanija.dubra@bvsk.lv (Stefānija) vai 26308724; diana.eglite@bvsk.lv (skolotāja Diāna Eglīte).
LATVIJAS EKOSKOLU VASARAS SAIETS MAZZALVĒ.
Ir pienācis 30. jūlija rīts, un mēs, Anna Sestule un Stefānija Dubra, dodamies uz Ekoskolu forumu Mazzalvē. Šo notikumu gaidījām visu vasaru, jo mēs bijām pārliecinātas, ka tas būs viens no mūsu vasaras lielākajiem piedzīvojumiem. Un tā arī bija.
Jau ierodoties visi dalībnieki tika sadalīti grupās, lai jaunieši viens otru iepazītu. Mums bija noorganizēta savdabīga Iesvētību taka ar dažādiem uzdevumiem Mazzalves mežā, lai grupu dalībnieki savstarpēji saliedētos. Katru rītu notika aktīva rīta rosme, lai visi kārtīgi pamostos un varētu brokastot.
Otro dienu varētu saukt par zināšanu dienu, jo tika dota izvēles iespēja būt klausītājiem četrās no piedāvātajām lekcijās tieši par tām tēmām, kas katru interesē visvairāk, bet vēlāk piedalījāmies radošajās un izzinošajās darbnīcās. Vakarā bija visu dalībnieku gaidītā nakts trase, kur atkal notika grupu sacensības. Šī trasīte tiešām ļoti saliedēja katru grupu kā komandu, jo uzdevumi bija sagatavoti tā, ka tos var izpildīt tikai visa grupa kopā, nevis katrs individuāli. Beigās bijām tik netīri, ka nekas cits neatlika kā doties kopīgā nakts peldē.
Trešā diena bija radoša. Tās pirmajā pusē norisinājās aktīvisma un komunikāciju darbnīcas, kur mācījāmies pareizi argumentēt, organizēt pasākumus un pareizi uzrunāt cilvēkus. Šajā dienā spēlējām arī simulācijas spēli “Klimata sarunas”. Komandas tika sadalītas kā pasaules daļas, un mums kopā vajadzēja panākt to, lai visa pasaule būtu paēdusi un laimīga un nemirtu no nabadzības vai kādām slimībām. Kādai pasaules daļai ir resursi, bet citai – nauda. Godīgi sakot, tas bija grūtāk nekā mums likās. Vakarā norisinājās ballīte, kurā spēlēja pavisam īsti mūziķi, tik labi, ka varējām kārtīgi iztrakoties.
Pēdējā dienā notika laivu brauciens gar Latvijas un Lietuvas robežu. Tas bija ļoti interesanti, jo upes kreisajā krastā cilvēki ar mums runāja lietuviski, bet labajā – latviski. 16 km garajā ceļā izbaudījām ne tikai skaistus dabas skatus, bet arī vērojām upes dažādo floru un faunu. Pēc laivu brauciena paēdām vēl pēdējās pusdienas, ar mazu nožēlu atvadījāmies un devāmies mājās.
Mēs pateicamies foruma organizētājiem par lieliski pavadīto laiku, par noderīgām zināšanām un par iespēju satikt cilvēkus, šī foruma lieliskos dalībniekus. Mēs esam guvušas jaunas idejas, kas būs noderīgas, lai mūsu skola šajā mācību gadā iegūtu Ekoskolas Zaļo karogu.
Materiālu sagatavoja: Anna Sestule un Stefānija Dubra.
Ekoskolu koordinatoru 2014./2015. m. g. vasaras forums.
No 28. jūlija līdz 2. augustam Mazzalves pamatskolā notika Ekoskolu programmas lielākais vasaras notikums – Ekoskolu vides forums, kurā piedalījās 75 izglītības iestāžu Ekoskolu pārstāvji no visas Latvijas. Babītes vidusskolu šajā pasākumā pārstāvēja pedagogi Diāna Eglīte un Līga Ābele.
Ekoskolu vides forums ir izglītojošs pieredzes apmaiņas pasākums Ekoskolu pārstāvjiem, kura tēma šogad bija “Klimata pārmaiņas”.
Pirmajā foruma dienā, 28. jūlijā, notika foruma atklāšana, kurā pedagogus uzrunāja Arvīds Kviesis (Neretas novada domes priekšsēdētājs) un Aivars Miezītis (Mazzalves pamatskolas direktors), kuri izteica prieku un gandarījumu par to, ka jaunieši tiek sagatavoti izturēties ar cieņu pret apkārtējo vidi un mīlēt dabu. Notika arī Daniela Trukšāna (Ekoskolu koordinatora Latvijā) uzruna, kurā viņš atgādināja pret vidi atbildīgas dzīvošanas principus un uzsvēra konkrētas rīcības nozīmi, īpaši foruma norises laikā. Pedagogus forumā sveica arī Zeltīte Odiņa (Mazzalves pagasta pārvaldes vadītāja), Anna Grenciņa – Grencione (Ekoskolas koordinatore Mazzalves pamatskolā).
Pēc svinīgās foruma atklāšanas pedagogi piedalījās iepazīšanās aktivitātēs un vēroja izzinošu priekšnesumu par Ērberģes muižu, kurā šobrīd atrodas Mazzalves pamatskola.
Otrā foruma diena pedagogiem sākās ar rīta vingrošanu, kuru vadīja fizioterapeite Kristīne Sermule. Pēc vingrošanas pedagogi tikās ar vides ekspertiem un lektoriem, lai piedalītos lekcijās un nodarbībās par energoefektivitātes novērtēšanu izglītības iestādēs, pasaules pārtikas problēmām, klimata mainību Latvijā, zāļu tējām un veselīgu ēšanu izglītības iestādēs. Pēc lekcijām pedagogi tika iepazīstināti ar Ekoskolu programmas aktualitātēm un iesaistījās pieredzes apmaiņas sesijā. Noslēdzot otrās foruma dienas aktivitātes, pedagogi piedalījās radošajās darbnīcās, kurās varēja izmēģināt savu roku dabīgu sadzīves ķīmijas un skaistumkopšanas produktu izgatavošanā, kā arī piešķirt otro dzīvi dažādiem auduma un papīra atlikumiem.
Foruma trešajā dienā notika laivu brauciens pa Mēmeles upi un pārgājiens pa Mazzalves apkārtnes ievērojamākajām vietām, pēc kura sekoja foruma izvērtējums un noslēgums. Pedagogi devās mājās, bet viņus nomainīja jaunieši.
Babītes vidusskolas pārstāves no foruma atgriezās ar bagātīgiem iespaidiem un daudzām jaunām idejām Ekoskolas aktivitātēm jaunajā mācību gadā. Sirsnīgs PALDIES par krāšņajiem vasaras iespaidiem foruma organizatoriem!
Materiālu sagatavoja: Līga Ābele.
EIROPAS UPJU PARLAMENTS – PROJEKTA “BIG JUMP CHALLENGE” NOSLĒGUMS.
2014./2015. mācību gadā es ļoti vēlējos piedalīties kādā starptautiskā projektā, īsti nezināju, kur un kā iesaistīties, bet tā kā mūsu skola ir aktīva Ekoskolu programmas dalībniece, skolotāja Diāna Eglīte piedāvāja iespēju piedalīties projektā “Big Jump Challenge”, kura ietvaros jaunieši cenšas veicināt ūdenstilpņu tīrību. Kopā projektā bija iesaistījušās jauniešu komandas no 28 valstīm. Es uzrunāju aktīvus jauniešus no mūsu skolas, piedāvājot viņiem pievienoties dalībai projektā, un kopā mēs izveidojām komandu “Super Salmons” jeb “Super Laši”. Tā kā bijām cītīgi strādājuši visu mācību gadu, tikām uzaicināti piedalīties galvenajā notikumā – “Eiropas Upju Parlamentā” Briselē.
Par projekta laikā padarīto var izlasīt šeit: Big Jump Challenge
8. jūlijā bija pienācis laiks kāpt lidmašīnā un kopā ar saviem skolasbiedriem – Reini Bukovski, Vladislavu Kiveļevu un Aleksi Eglīti doties uz Beļģiju. Ar visiem projekta dalībniekiem gan iepazināmies vien nākamajā dienā, jo ieradāmies vēlu vakarā, kad visi jau gulēja. Tātad par to, kā mums tur veicās. Pirmajā dienā bija komandu prezentācijas – sākumā katra komanda stāstīja par to, ko izdarījuši projekta ietvaros, bet vēlāk notika arī diskusijas un grupu darbi. Projekta vissvarīgākais notikums bija došanās uz Eiropas Parlamentu un tikšanās ar politiķiem, tāpēc jau pirmajā dienā dalījāmies grupās un domājām, kas mums būtu jādara, lai politiķi mūs tiešām uzklausītu. Vakarā notika savdabīgs starpkultūru vakars, kura laikā katras valsts pārstāvji bija sagatavojuši gardumus no savas valsts tradicionālās virtuves.
Otrā un trešā diena arī tika veltīta galvenajam projekta notikumam. Tika rīkoti mēģinājumi, sapratām, ka mēs savu vēstījumu politiķiem nodosim caur teatrālu uzvedumu. Mums tika dots arī brīvais laiks Briselē, kuru lietderīgi izmantojām, apskatot iecienītākos tūrisma objektus. Ceturtajā dienā devāmies uz Ostendi – pilsētu Ziemeļjūras krastā. Šeit mēs apmeklējām izstādi un piedalījāmies lielajā lēcienā jūras viļņos. Nākamajā dienā devāmies uz Eiropas Parlamentu. Sākumā bija ekskursija – mums parādīja lielo sanāksmju zāli un pastāstīja par parlamenta darbību. Vēlāk tikāmies ar politiķiem un rādījām sagatavoto performanci. Manuprāt, mēs pārliecinājām viņus pievērst uzmanību ne tikai ūdens problēmām, bet arī vides problēmām Eiropā vispār. Vakarā notika kolosāla atvadu ballīte, jo nākamajā dienā visiem jau bija jādodas prom, bet mājup devāmies ar lielu gandarījumu sajūtu par padarīto un redzēto.
Esam ļoti pateicīgi par iespēju piedalīties “Eiropas Upju Parlamentā”, jo ieguvām neatsverami vērtīgu pieredzi, jaunas zināšanas un jaunus, līdzīgi domājošus draugus.
Materiālu sagatavoja: Stefānija Dubra.
Mūsu skola piedalās starptautiskā projektā “Big Jump Challenge”.
Big Jump Challenge ir kampaņa, kuras ietvaros aktīvi darbojas tie jaunieši, kuri vēlas veicināt ūdentilpņu tīrību caur radošām un interesantām aktivitātēm. Katra no komandām sadarbojas ar komandu no kādas citas Eiropas valsts, tādējādi padarot šo kampaņu par starptautisku izaicinājumu, kas meklē atbildes uz jautājumiem – kāds ir ūdenstilpņu stāvoklis mūsu valstī, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, ko mēs varam darīt, lai to uzlabotu, kā pievērst Eiropas politiķu uzmanību šīm problēmām?
Arī mūsu skola ir iesaistījusies šajā projektā, izveidojot komandu “Super Salmons” jeb “Super Laši”, kas aktīvi sadarbojas ar komandu no Armēnijas. Kampaņas gaitā komandām, kas sadarbojas, ir jāizplāno kopīgs lēciens sevis izvēlētajā ūdenstilpnē (katra komanda lec savā valstī, bet vienā dienā un laikā). Mūsu un Armēnijas sadarbības komandas kopīgais lēciens notiks 7. jūnijā pulksten 15.15, un komandas „Super Laši” izvēlētā ūdenstilpne ir Beberbeķu Dzirnavu ezers.
Tomēr tā ir tikai daļa no padarītā kampaņas laikā. Esam paguvuši arī iepazīt sevis izvēlēto Beberbeķu Dzirnavu ezeru – uzzināt, kā tas ir cēlies, izpētīt tā apkārtni un noskaidrot ezerā mītošās zivju sugas, kā arī esam intensīvi strādājuši, izveidojot komandas stendu un divus video:
1) izzinošu video par Beberbeķu Dzirnavu ezeru: https://www.youtube.com/watch?v=g1lwx3GXJGE,
2) video angļu valodā kā reklāmu pret dabas piesārņošanu: https://www.youtube.com/watch?v=i6LzP9TwGsQ&feature=youtu.be
Aicinām iepazīt Babītes vidusskolas aktīvo un dzīvespriecīgo komandu „Super Laši” arī izveidotajā video par un ap mums: https://prezi.com/envhcji1dg3h/copy-of-mind-mapping-template/
Iepazīt mūs varat arī caur sociālajiem tīkliem:
https://www.facebook.com/supersalmons?fref=ts
https://twitter.com/superlasis
EKOSKOLAS jaunieši viesojas Aizkraukles novada ģimnāzijā.
2015. gada 30. aprīlī Babītes vidusskolas jaunieši no EKOSKOLAS padomes un direktores vietniece izglītības jomā Gita Sondore devās uz Aizkraukli, kur jaunieši, kas darbojas Aizkraukles novada ģimnāzijas AizEko organizācijā, organizēja pasākumu „Pirmais vilnis” visām skolām, kuras iesaistītas EKOSKOLAS projektā.
Sākumā kopā devāmies uz Pļaviņu HES, kur gida pavadībā aplūkojām to tuvāk gan no ārpuses, gan iekšpuses. Pēc aizraujošās un informatīvi bagātās ekskursijas Aizkraukles novada ģimnāzijā noritēja pasākuma atklāšanas ceremonija, pēc tās devāmies uz radošajām darbnīcām. Kad bijām aktīvi un radoši pastrādājuši, sadalījāmies komandās un devāmies traki azartiskās orientēšanās sacensībās „Atklāt ūdens raksturu” pa Aizkraukli, kuru noslēgumā pie Daugavas kopā dibinājām „Aqua amore” biedrību.
Neiztrūkstoši katras dalībskolas komanda bija parūpējusies par veselīgiem našķiem kopīgam piknikam ģimnāzijas iekšpagalmā, tā laikā aizsākās arī līksma ballīte, kurā par mūziku rūpējās Aizkraukles novada ģimnāzijas jauniešu dibinātā grupa.
Dzirdētais un redzētais mūs ļoti iedvesmoja turpmākajam darbam ceļā uz EKOSKOLAS karoga iegūšanu!
Sakām lielu paldies Aizkraukles novada ģimnāzijai par uzņemšanu un ģimnāzijas organizācijas „AizEko” jauniešiem par lieliski izstrādāto pasākuma programmu!
KĀRTĒJAIS IZAICINĀJUMS
BABĪTES VIDUSSKOLAS EKOSKOLAS AKTĪVISTIEM
NOSLĒDZAS AR UZVARU!
“Lai veicinātu bērniem izpratni un zināšanas par atkritumu problemātiku, to šķirošanas nepieciešamību un iespējām, šopavasar vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA „Eco Baltia Vide” speciālisti viesosies 13 novadu skolās. Kopumā līdz mācību gada beigām notiks vairāk nekā 100 nodarbības, kuru laikā skolēni iepazīs, uzzinās, piedalīsies konkursos un diskutēs par atkritumu šķirošanas jautājumiem.
Tāpat SIA „Eco Baltia Vide” visu 13 novadu skolu skolēnus aicina līdz 1.maijam piedalīties radošajos konkursos. 1.-6.klašu skolēniem izsludināts zīmējumu konkurss „Jautrais stikla konteiners”. 12 labākie zīmējumi tiks izmantoti kā stikla šķirošanas konteineru uzlīmes, un to darbu autori saņems piedzīvojumu parka „Tarzāns” dāvanu karti 50 EUR vērtībā.
Savukārt 7.-12.klašu skolēni aicināti piedalīties foto vai video stāstu konkursā „Labākā vieta stikla konteineram”, atraktīvā un interesantā veidā izstāstot un parādot, kur viņu novadā nepieciešams novietot stikla konteinerus un kāpēc tieši šī vieta ir tam piemērota. Četru labāko darbu autori saņems dāvanu kartes piedzīvojumu parkā „Tarzāns” 150 eiro vērtībā. Darbi līdz 1.maijam jānosūta uz e-pastu: esskiroju@vide.ecobaltia.lv, bet balsošana par labākajiem darbiem notiks sociālā tīkla „Facebook” SIA „Eco Baltia Vide” lapā.”
Materiāls pārpublicēts no vietnes: http://www.babite.lv/public/35135.html
Babītes vidusskolas Ekoskolas padomes aktīvistes Stefānija Dubra un Anna Sestule nolēma pieņemt izaicinājumu un piedalīties konkursā, izveidojot savu video versiju par piedāvāto tēmu. Laikam jau viss iznāca vairāk kā labi, jo Stefānija un Anna konkursā ieguva 1. vietu! Apsveicam meitenes ar uzvaru!
Stefānijas un Annas izveidoto video SKATĪT ŠEIT: https://www.youtube.com/watch?
EKOSKOLU ZIEMAS FORUMĀ GŪTIE IESPAIDI PALIKS
NEAIZMIRSTAMI UN NODERĪGI TURPMĀKAJAM DARBAM!
No 20. līdz 22. februārim četri Babītes vidusskolas izglītojamie – Aleksis Eglītis, Valērija Lepa, Marta Pitlane un Marta Bukša – kopā ar skolotāju Diānu Eglīti piedalījās Ekoskolu Ziemas forumā, ko rīkoja Vides fonds.
Mūs laipni uzņēma Ulbrokas vidusskolā, kur uz forumu bija ieradušās pārstāvji no vairāk kā 50 Latvijas Ekoskolām, lai uzzinātu jaunumus par vides problēmām pasaulē, pārbaudītu savas zināšanas un iemācītos, kā vēl vairāk taupīt resursus. Bez tā piedalījāmies arī dažādās komandas saliedēšanās aktivitātēs un pavadījām laiku kopā ar cilvēkiem, kuriem ir līdzīgas intereses kā mums – padarīt savu skolu „zaļāku”.
Ulbrokas vidusskolā dzīvojām vienā istabiņā kopā ar Baldones vidusskolas un Kalnciema vidusskolas komandām. Pirmajā dienā mēs, lietojot papīru otrreiz, veidojām ļoti interesantas lampas, veidojām stop-motion filmiņas par kokiem un braucām ekskursijā uz Getliņiem.
Getliņi ir lielākās poligons Latvijā. Šeit nonāk un tiek sašķirota lielākā daļa Rīgas atkritumu. Nepārstrādājamie atkritumi tiek noslēgti īpašās šūnās, kurās netiek iekšā ne gaiss, ne ūdens. Izdalījusies gāze, kas veidojas šūnās, tiek īpaši savākta un pārstrādāta enerģijā, bet visi notekūdeņi tiek attīrīti, tādā veidā samazinot atkritumu ietekmi uz vidi līdz minimumam. Bet kas notiek tālāk ar šo enerģiju? Lielākā daļa latviešu jau ir dzirdējuši par Getliņu tomātiem. Blakus poligonam ir ierīkotas lielas siltumnīcas, kurās tiek audzēti vairāku šķirņu tomāti, tiem arī siltumu nodrošina enerģija, kas iegūta no atkritumu pārstrādes procesā iegūtajām gāzēm.
Otrajā dienā katrs varējām apmeklēt lekcijas un uzzināt par eitrofikāciju Baltijas jūrā, partizāndārzniecību, bioloģisko pārtiku un kritisko domāšanu. Piedalījāmies radošajās darbnīcās, kur veidojām kreklu apdruku dizainu apdrukas un dažādus aksekuārus no nevajadzīga apģērba. Interesanti bija arī uzzināt par diedzēšanu, mācīties veidot kvalitatīvus plakātus un gatavot rakstus par pašu Ziemas forumu.
Trešajā dienā devāmies uz mežu, kur notika pāris aktivitātes un lielās Ziemas foruma kopbildes fotografēšana.
Šis pasākums kopumā izvērtās ļoti interesants un nepilnu 3 dienu laikā mēs ieguvām ļoti daudz noderīgas informācijas, ko noteikti izmantosim savā skolā, lai turpinātu darbību Ekoskolu projektā.
No 20. līdz 22. februārim Babītes vidusskolas Ekopadomes pārstāvji – Marta Pitlane, Marta Bukša, Valērija Lepa, Aleksis Eglītis un skolotāja Diāna Eglīte apmeklēja Ekoskolu Ziemas forumu 2015.
Pasākums notika Ulbrokas vidusskolā vairāku dienu garumā, dalībniekiem bija izplānota plaša aktivitāšu un izklaides programma, bet, protams, neiztika arī bez rūpīgi pārdomāta un ekoaktīva mājas darba.
Ar pieredzētā un piedzīvotā iespaidiem dalīsimies vēlāk!
Pielikumā – Ziemas foruma programma
Ekoskolas pārstāvji iepazīst SIA “Babītes siltums” darbu.
2014. gada 18. decembrī Ekoskolas padomes dalībnieki devās pieredzes gājienā uz SIA „Babītes siltums”. Ekoskolas dalībnieki iepazinās ar siltumapgādes un ūdensapgādes organizāciju un norisēm, arī aktualitātēm Babītes pagastā.
Pirmkārt, mums tika stāstīts par siltuma saņemšanas procesiem, drošības un mērījumu uzskaiti, kura notiek ik pēc divām stundām, arī par māju siltināšanas darbiem pagastā un to nepieciešamību un lielo nozīmi siltuma efektīvā izmantošanā. Otrkārt, mūs iepazīstināja ar 2013. gadā izbūvēto ūdens attīrīšanas iekārtu, kas Babītes ciema iedzīvotājiem sniedz kvalitatīvu, Eiropas Savienības un Latvijas Republikas normatīviem atbilstošu, dzeramo ūdeni. Ūdens attīrīšanas iekārta sūknē ūdeni un attīra to no liekajiem ķīmiskajiem un visu citu veidu kaitīgajiem elementiem.
Kopumā iegūtās zināšanas Ekoskolas dalībniekiem ļauj labāk izprast siltuma enerģijas iegūšanu un efektīvu izmantošanu, dzeramā ūdens iegūšanu, attīrīšanu un apstrādi, kā arī jaunākās tehnoloģijas ūdensapgādē, kas savukārt tālāk mums palīdzēs veiksmīgi plānot Ekoskolas rīcības, darbību un norišu gaitu.
Paldies SIA „Babītes siltums” vadībai par rasto iespēju!
DISKUSIJAS AR LATVIJAS POLITIĶIEM.
10. novembrī es kā Babītes vidusskolas Ekopadomes vēstnieks tikos ar pārstāvjiem no dažādām politiskajām partijām: Zaļās partijas valdes priekšsēdētāju Edgaru Travaru, Latvijas Reģionu apvienības pārstāvjiem Mārtiņu Bondaru un Māri Trankali, partijas „No Sirds Latvijai” pārstāvi Ivetu Žvagiņu, Nacionālās apvienības pārstāvi Eināru Cilinski.
Diskusijām tika izmantota “Kafija ar deputātiem” metode – neoficiālas sarunas mazās grupās. Tomēr mums kā ekoskolu pārstāvjiem bija sava variācija par šo metodi, kas tika nosaukta – „Burkāns politiķim”, tāpēc kafijas vietā uz galdiem atradās burkāni.
Ekoskolu pārstāvji tika dalīti četrās grupās, atbilstoši kādai no tēmām, – atkritumi un to pārstrāde, enerģija un klimats, zaļais iepirkums, pārtika un patēriņš. Tā kā diskusijās piedaījās arī četru politisko spēku pārstāvji, tad katrai grupai bija iespēja 12 minūtes sarunāties ar viena politiskā spēka pārstāvi vai pārstāvjiem.
Mūsu grupā bez manis strādāja vēl trīs ekoskolu pārstāves no citām Latvijas pilsētām. Mūsu tēma – atkritumi un to pārstrāde, diskusijas mērķis – runāt ar politiķiem par problēmām šajā jomā, dzirdēt viņu viedokli par un ap šo jautājumu, uzklausīt viņu piedāvātos risinājumus un piedāvāt savus, pie viena sarunas beigās metot izaicinājumu – ko viņi nekavējoties varētu darīt lietas labā.
Es diskusijās guvu lielu pieredzi, jo ar politiķiem runājām kā līdzīgs ar līdzīgu. Daži no viņiem vēlāk izteicās, ka ir pārsteigti par mūsu erudīciju un orientēšanās spēju šajās problēmās. Protams, arī katrs no politiķiem bija savādāks! Viens vairāk motivēja mūs, pārliecinot, ka valsti var mainīt, sākot no pašiem, un ka deputāti neatrisinās visas problēmas. Cits uzskatīja, ka ir jāmaina iedzīvotāju uzskati un domāšana. Kāds stāstīja, ka šīs tēmas uzskata par nozīmīgām un tās viņam nav svešas, tieši otrādi, šķiet ļoti svarīgas un nozīmīgas, līdz ar to regulāri esot centieni atrast tām risinājumus. Vēl kāds balstījās uz daudziem faktiem, uzskaitīja visus plusus un mīnusus, apgalvojot, ka pie šī jautājuma joprojām nopietni jāstrādā kopā ar speciālistiem, kas spētu analizēt citu valstu pieredzi un atrast vispareizāko un efektīvāko risinājumu mūsu valstij.
Viens no galvenajiem secinājumiem pēc šī pasākuma ir tāds – ir arī pašiem jādara un jāmainās, nevis četrus gadus jāsūdzas par politiķu neizdarību! Vismaz tik daudz mēs varam un spējām, kā katrs pats dzīvot zaļāk, lai tad arī citi no mums mācās. Nevienu nevar piespiest šķirot atkritumus vai nelietot plastmasas maisiņus. Cilvēkiem vajag motivāciju. Otrs secinājums – zem katra problēmas risinājuma slēpjas daudzas citas problēmas, tāpēc ir vieglāk neieviest kādu risinājumu nekā paralēli tam risināt radušās un/vai pakārtotās apakšproblēmas un atrast vislabākās iespējas mūsu valstij, lai gan ekonomika, gan vides problēmu risināšana būtu līdzsvarā. Arī risinājumi, diemžēl, rada problēmas…
Ekoskolas pārstāve Marta Bukša.
RĪCĪBAS DIENA BABĪTĒ.
8. novembrī stāvlaukumā pie Babītes vidusskolas izglītojamie organizēja Rīcības dienu, veltītu Ekoskolas gada tēmai – enerģija.
Ekoskolu Globālajās Rīcības dienās (EGRD), kas šogad Latvijā notika no 3. līdz 9. novembrim, katru gadu piedalās vairāk nekā desmit miljoni jauniešu visā pasaulē. Ekoskolu Rīcības dienu mērķis ir ar dažādu skolu organizēto pasākumu palīdzību mudināt jauniešus un ikvienu sabiedrības pārstāvi būt par pārmaiņu ierosinātājiem vides ilgtspējas jautājumos un aktīvi rīkoties šo pārmaiņu sasniegšanā.
Rīcības dienas aktivitātēs skolēni iesaistīja novada iedzīvotājus. Novada ļaudis un viesi varēja noskaidrot, cik daudz viņi zina par māju siltināšanu, un uzzināt, kāpēc tas ir nepieciešams, izpildīt testu par enerģiju, kopā spēlēt galda spēli par alternatīvo enerģiju vai arī salikt puzli, atbildot uz jautājumiem par enerģijas taupīšanu dažādās mājas istabās.
Katrs varēja cienāties ar svaigiem āboliem un burkāniem, atstāt savu plaukstas nospiedumu, apliecinot savu šī gada apņemšanos saistībā ar enerģijas taupīšanu vai vides saudzēšanu.
Skolnieces stāstīja, kuri veļas pulveri vismazāk kaitē videi, kā arī rādīja, kas notiek ar augiem, kas tiek ilgu laiku turēti nekvalitatīvos un kaitīgos mazgāšanas līdzekļos, attiecīgi parādot, kādi kaitējumi tiek nodarīti videi.
Visas nedēļas garumā skolas telpās tika izlīmēti atgādinājumi izslēgt gaismu un aizgriezt ūdens krānus, izejot no telpām, un atvienot kontaktus no rozetēm, kur tas atļauts.
Pasākums izvērtās interesants, bija prieks redzēt, cik daudzi novada iedzīvotāji ir zinoši, apliecinot to ar dalību aktivitātēs. Arī skolēni, strādājot pie aktivitāšu izveides, uzzināja daudz ko jaunu un noderīgu, ko noteikti varēs izmantot nākotnē.
Daži mirkļi no Rīcības dienas:
HEI, VISI DABAS DRAUGI!
EKOSKOLU GLOBĀLĀS RĪCĪBAS DIENAS IR KLĀT!
NĀC UN PIEDALIES – 8. NOVEMBRĪ STĀVLAUKUMĀ PIE BABĪTES VIDUSSKOLAS!
NEPALIEC VIENALDZĪGS, TU ARĪ DZĪVO DABĀ!
Sīkāku informāciju par Rīcības dienu SKATI ŠEIT: RIICIIBAS_DIENA
Izrāde “Rūķis šķiro” ievadīja jauno mācību gadu Babītē.
Ievadot jauno mācību gadu, 2.septembrī Babītes vidusskolā ar “Eco Baltia grupas” uzņēmumu – “Eco Baltia Vide” un “Latvijas Zaļais punkts ” – atbalstu notika atraktīvā un izzinošā izrāde bērniem “Rūķis šķiro”, lai interesantā, saprotamā un interaktīvā valodā bērnus un pieaugušos izglītotu par piesārņojuma ietekmi uz apkārtējo vidi, atkritumu šķirošanas priekšrocībām un nepieciešamību, kā arī kopā mācītos šķirot atkritumus.
Izrādes laikā dalībnieki kopā ar Rūķi un Punktuāli noskaidroja, kur paliek izlietotais iepakojums, ja to pareizi sašķiro, kāpēc atkritumi ir jāšķiro un kāda ir atkritumu otrā dzīve. Izrādes dalībnieki bija aicināti ne vien ieklausīties, bet arī aktīvi līdzdarboties. Pasākuma laikā tika īstenotas arī spēles, atrakcijas, jautras atkritumu placināšanas un šķirošanas stafetes un citas bērniem saistošas aktivitātes. Tāpat bija iespējams nofotografēties „Eco Baltia grupas” jautrajā fotosienā.
Bērni un viņu vecāki aktīvi iesaistījās visās aktivitātēs un izrādīja lielu interesi par šo pasākumu. Bērnu vecāki bija pārsteigti par to, cik izzinoša, bet līdztekus arī jautra un atraktīva bija šī izrāde, parādot bērniem, ka daba ir jāmīl un jāsaudzē.